Kalendarz historyczny na maj 2019


Pobierz tapetę TUTAJ

 

Specjalnie z myślą o Was rozpoczęliśmy akcję „Miesiąc z Muzeum”. Jej efektem jest comiesięczna nowa tapeta na pulpit ekranu – kalendarz historyczny z wybranym zabytkiem, który można zobaczyć w naszym Muzeum.

W tym roku proponujemy nową odsłonę tego działania. Tym razem tematem przewodnim są zabytki z wystawy czasowej Kultura muzyczna w początkach państwa polskiego. Co miesiąc proponujemy na naszym profilu na Facebooku dwa zabytki z tej ekspozycji. 

Na maj do wyboru były: fletnia Pana i drewniany flet.

Fletnia Pana pochodzi ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Jest to kopia znaleziska z Przeczyc (woj. śląskie), datowanego na okres od IX do V w. p.n.e. Nazwa „fletnia Pana” wywodzi się od greckiej legendy o nimfie Syrinks, prześladowanej przez bożka Pana. By uciec przed jego miłością, nimfa przemieniła się w wiązkę trzciny. Bożek Pan zerwał kilka trzcinek, skleił je woskiem i zbudował w ten sposób kilkupiszczałkowy instrument.

Drewniany flet to z kolei bogato zdobiony instrument XII-wieczny znaleziony w Kowalewie. Pochodzi ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.

Internauci wybrali na motyw kalendarza historycznego na maj 2019 r. – fletnię Pana.

---

Akcję rozpoczęliśmy w 2016 r., a jej tematem były zabytki ze zbiorów Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. W roku 2017 tematem przewodnim były zwierzęta, pochodzące z naszej kolekcji płytek ceramicznych i kafli.

Dzięki akcji „Miesiąc z Muzeum”, w wyniku ankiety przeprowadzonej na naszym profilu na portalu Facebook, możecie decydować o wyglądzie kalendarza-tapety na pulpit w Waszym komputerze! 

Chcesz mieć wpływ na tę decyzję? Zaglądaj na nasz profil na FB.

#muzeum #historia #kalendarz #Gniezno