Głosuj na Gnieźnieński Wehikuł Czasu!

autor grafiki: Przemek Jarosz 

 

Zachęcamy wszystkich do głosowania na projekt nr 1 – Gnieźnieński Wehikuł Czasu
Budżet Obywatelski Miasta Gniezna 2020

Czas głosowania: od 1 do 17 czerwca 2019


Gnieźnieński Wehikuł Czasu to projekt nr 1 Budżetu Obywatelskiego Miasta Gniezna 2020. Został zgłoszony przez grupę inicjatywną Interaktywne Muzeum Gniezna (IMG).

Od dłuższego czasu IMG stara się przypominać o świetności miasta w ostatnich stuleciach. Temu też ma służyć Gnieźnieński Wehikuł Czasu – Mobilne Interaktywne Muzeum Gniezna.

Autorzy projektu chcą dać dzieciom i młodzieży okazję do „dotknięcia i zobaczenia” historii ich dziadków i pradziadków, co w efekcie pomoże im odkryć swoją gnieźnieńską i wielkopolską tożsamość. W tym celu pragną stworzyć w formie XIX-wiecznego pojazdu objazdowe muzeum miasta, które dojedzie do każdej szkoły, na place zabaw czy festyny rodzinne i historyczne.

Członkowie IMG to ludzie, którzy kochają naszą lokalność. Chcą między innymi, by dzieci nie zapomniały kim był np. Stanisław Różakolski, by poznawały historię Smoka 6,35 mm rodziny Nakulskich, by mogły dotknąć pamiątek po gnieźnieńskich artystach, rzemieślnikach, kupcach czy naukowcach. Będzie to także okazja do pokazania zwyczajów i gwary gnieźnieńskiej.

Gnieźnieński Wehikuł Czasu ma być formą mobilnego muzeum miasta Gniezna. Lekki,  łatwy do przewiezienia, stylizowany na XIX-wieczny powóz, jednocześnie zamknięty obiekt, w którym oprócz multimediów dotyczących XIX i XX wieku w Gnieźnie znajdą się również drobne zabytki i repliki związane z historią rzemiosła gnieźnieńskiego, przeglądarka starych zdjęć, system audio-wideo. (Między innymi do odsłuchu nagrań muzyki gnieźnieńskich wykonawców; w formie gnieźnieńskiej „szafy grającej”). Odkrywanie tajemnic GWC będzie możliwe dzięki systemowi szuflad, ukrytych półek i schowków. Oprócz formy mobilnego muzeum GWC będzie spełniał funkcję plenerowego systemu ekspozycji wystawienniczej – czytamy w opisie projektu.

A w uzasadnieniu projektu: – Muzeum Miasta Gniezna? Mobilna forma w minimalnym stopniu może być jego zastępstwem. Będzie także wspaniałym narzędziem edukacyjnym udostępnianym zarówno w miejscu stacjonowania, jak i podczas działań miejskich, takich jak Dni Miasta, Królewski Festiwal Artystyczny. Popularyzacja wiedzy na temat zdarzeń i osób z historii Gniezna jest niezwykle istotna dla budowania lokalnej tożsamości oraz lokalnego patriotyzmu. Sięgnięcie do historii, których świadkami byli dziadkowie i pradziadkowie obecnie żyjących, a niekiedy oni sami, pozwoli budować zdrowo pojęty sentyment oraz emocje związane z miejscem urodzenia, życia i wychowania.

Gnieźnieński Wehikuł Czasu to projekt, który przy stosunkowo niskich kosztach daje wiele możliwości, ponadto pozwala na nieustanną modyfikację i uzupełnianie o nowe rozwiązania, zabytki i repliki oraz plansze informacyjne i multimedia.

Zachęcamy wszystkich, którzy kochają nasze miasto (i uważają, że niezwykle bogate ostatnie stulecia zasługują na pamięć), do głosowania na projekt nr 1 (Gnieźnieński Wehikuł Czasu) – Budżet Obywatelski Miasta Gniezna 2020.

Głosowanie trwa od 1 do17 czerwca 2019.

Swój głos można oddać:

internetowo: https://budzetobywatelski.gniezno.eu

osobiście:

  • Biuro Obsługi Interesanta w Urzędzie Miejskim (ul. Lecha 6)
  • Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna (ul. Staszica 12a i os. Orła Białego 18)
  • Szkoła Podstawowa nr 8 (ul. Pawła Cymsa 14)
  • Szkoła Podstawowa nr 12 (os. K. Wielkiego 33)
  • Szkoła Podstawowa nr 3 (ul. Czarnieckiego 7)
  • Basen – Kompleks Rekreacyjno-Sportowy GOSiR (ul. bł. Jolenty 5)

Jeśli my zapomnimy o swoim mieście i jego ludziach, to nikt nie będzie pamiętał!
 

#GnieźnieńskiWehikułCzasu #BudżetObywatelski #Gniezno