Legenda o piastowskiej Matce Królów – wernisaż wystawy

fot. kadr z filmu, MPPPG

21 października, w Szkole Podstawowej nr 2 w Kamionce Wielkiej (pow. nowosądecki) odbędzie się wernisaż naszej nowej wystawy mobilnej „Legenda o piastowskiej Matce Królów”. Opowiemy o Świętosławie/Sygrydzie-Storradzie, na pół legendarnej córce Mieszka I i Dobrawy, która była żoną dwóch skandynawskich władców i urodziła trzech kolejnych królów.

To pierwsze takie otwarcie w ramach projektu realizowanego ze środków ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z „Funduszu Promocji Kultury” oraz Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. W Kamionce Wielkiej będzie gościła do 28 października.

Projekt realizowany przy współpracy: I LO im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie oraz Twórcza 10.

----

INFORMACJA

Legenda o piastowskiej królowej, która rządziła wikingami

Czy tajemnicza córka Mieszka I i Dobrawy była jedną z najpotężniejszych kobiet swoich czasów, królową trzech krajów, matką trzech królów – w tym Knuta Wielkiego, panującego w Skandynawii i Anglii, jednego z najważniejszych władców wczesnego średniowiecza? Na te pytania odpowiada kolejna wystawa Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.

„Legenda o piastowskiej Matce Królów” to wystawa o Świętosławie/Sygrydzie-Storradzie, jednej z najważniejszych kobiet przełomu I i II tysiąclecia. Jej życie, związane ze Skandynawią, to ciągła walka kobiety o pozycję w zdominowanym przez mężczyzn świecie wczesnego średniowiecza. To historia jak z dobrego hollywoodzkiego filmu – są w niej: miłość, zdrada, wielka polityka i bitwy, a przede wszystkim dramatyczne zwroty akcji. Nic dziwnego, że losy tej postaci stały się inspiracją do powstania jednej z poczytniejszych polskich powieści historycznych naszych czasów autorstwa Elżbiety Cherezińskiej. Jednak czy Świętosława/Sygryda-Storrada rzeczywiście istniała? Czy może jest to późniejsza legenda powstała wokół historycznie potwierdzonej, ale nieznanej z imienia córki Mieszka I i Dobrawy?

Wystawa nie jest typową muzealną ekspozycją z zabytkami. To wystawa mobilna –składa się ze ścian materiałowych, na których prezentowane są różne zagadnienia związane z tytułową postacią. Ważnym elementem projektu jest film animowany z elementami LIVE Action przedstawiający legendę Świętosławy/Sygrydy-Storrady. W rolę królowej wcieliła się Gosia Koszkur, youtuberka, popularyzatorka archeologii. W realizacji całości uczestniczyli uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Gnieźnie, dzięki którym treść i forma są dostosowane do gustów i estetyki młodszych odbiorców.

„Legenda o piastowskiej Matce Królów” została tak skonstruowana, aby można ją było prezentować np. w szkołach, domach kultury czy bibliotekach w mniejszych miejscowościach – w miejscach oddalonych od muzeów. Istotne znaczenie ma również element multimedialny projektu w postaci filmu. Dzięki jego prezentacji w internecie (również w wersji anglojęzycznej) poszerzy się grono odbiorców „Legendy…”.

Wernisaż pierwszej prezentacji wystawy odbędzie się 21 października 2019 r. w Szkole Podstawowej nr 2 im. św. Kingi w Kamionce Wielkiej w woj. małopolskim.

Jeszcze w tym roku ekspozycja odwiedzi: Ośrodek Kultury w Białowieży (woj. podlaskie), Muzeum Regionalne w Wolinie (woj. zachodniopomorskie) oraz Zakład Karny w Pobiedziskach (woj. wielkopolskie).         

Wystawa jest drugą, po „Legendzie o św. Wojciechu z drzwi gnieźnieńskich”, ekspozycją mobilną prezentującą ciekawe postacie z okresu początków państwa polskiego. Tegoroczny projekt dofinansowany został ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z „Funduszu Promocji Kultury” oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

#wystawa #mobilna #Świętosława #Sygryda