Zaduszki Fabryczne (IMG)

fot. archiwum MPPPG

Interaktywne Muzeum Gniezna (IMG) po raz kolejny wychodzi poza internet. Taka była idea inicjatywy, która rodziła się jako grupa na Facebooku. Tym razem osoby związane z IMG i Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie przygotowują niecodzienne Zaduszki.

Utarło się, że organizowane są tego typu spotkania wspomnieniowe dedykowane ludziom kultury, poetom czy muzykom. Zaduszki jazzowe, teatralne czy poetyckie wpisują się w kalendarium wydarzeń wielu ośrodków. Gnieźnieńscy regionaliści na zaproszenie Muzeum przygotowali wspomnienia o przedstawicielach lokalnego rzemiosła i przemysłu z przełomu XIX i XX wieku oraz dwudziestolecia międzywojennego, ale i tego, co działo się w przemyśle naszego miasta po II wojnie światowej.

Tak rzadko pamiętamy dziś o gnieźnieńskiej motoryzacji z początków XX wieku, a jest się czym pochwalić! O tym postara się na przekonać Aleksander Karwowski, dziennikarz i współautor książki „Miasto Trzech Kultur”.

O fenomenie Stanisława Różakolskiego i jego centryfudze opowie Jarosław Mikołajczyk, miłośnik wirówek do mleka i edukator muzealny. „Zaduszki Fabryczne” choćby z racji na osobę Różakolskiego będą także wspomnieniem Spomaszu. Pojawi się temat Zrembu i Polmo. 

Tajemnicze historie gnieźnieńskich rzemieślników wytwarzających instrumenty oraz fabryki fortepianów, działającej w Gnieźnie przy ul. Tumskiej, przybliży Dawid Jungpublicysta i wydawca historycznej książki poetyckiej roku 2018 „Glosy”, nagrodzonej prestiżową nagrodą Identitas.

Trójka prowadzących spotkanie porozmawia też m.in. o Fabryce Broni S. Nakulskiego i jej powojennych losach oraz o Mydlarni Zwierzyńskiego (zaprezentowane zostaną zdjęcia przed jej wyburzeniem). 

„Zaduszki Fabryczne” będą okazją do przypomnienia osiągnięć gnieźnieńskiej myśli gospodarczej i technicznej, ale przede wszystkich – ludzi, którzy tutaj tworzyli swoje firmy, produkowali bądź prowadzili interesy. Trudno oczywiście będzie opowiedzieć o wszystkich, którzy budowali tkankę gospodarczą miasta przed laty, jeszcze trudniej przywołać każdą: firmę, zakład, warsztat, w których pracowali gnieźnianie. Dlatego prelegenci dokonali subiektywnego wyboru, który – mamy nadzieję – stanie się przyczynkiem do kolejnych spotkań.

Zapraszamy!
 

5 listopada 2019 r., godz. 18.00-19.00
„Zaduszki Fabryczne” (IMG)
miejsce: Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, wystawa „Gniezno. Stąd do przeszłości”

Wstęp wolny

Prowadzenia:
Dawid Jung – regionalista, publicysta i wydawca, członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich
Aleksander Karwowski – publicysta, dziennikarz „Przemian na Szlaku Piastowskim”
Jarosław Mikołajczyk – koordynator wydarzenia, edukator Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie

► Pobierz PLAKAT [plik JPG]

 

#InteraktywneMuzeumGniezna #Zaduszki #historia