Kto zabrał ciało św. Wojciecha?

fot. MPPP

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie oraz  wydawnictwo Świętego Wojciecha zapraszają na spotkanie autorskie z Dariuszem Balcerzykiem. „Znak woli i mocy” to powieść, która zwyciężyła w konkursie literackim „Na osi czasu” na najlepszą powieść historyczną!

Początek 1000 roku. Z gnieźnieńskiego kościoła – przyszłej katedry – zostają skradzione szczątki świętego Wojciecha. Kto i dlaczego zabrał ciało biskupa? Mnich Bogusza, niegdysiejszy uczestnik misyjnych wypraw Wojciecha i młody woj Valgard próbują rozwikłać zagadkę. Tymczasem do granic Bolesławowego władztwa zbliża się orszak Ottona III, pielgrzymującego do grobu męczennika. Otton jest nie tylko pielgrzymem, a przede wszystkim politykiem. Polityczna jest również ta wyprawa. Zresztą nie tylko on ma swój ukryty cel. Niemal każdy biskup, książę czy woj, który wraz z Ottonem wyruszył do Gniezna, pragnie coś uzyskać podczas tej pielgrzymki. Plany ma też, wspierany przez księżną Emnildę, książę Bolesław.

Co tak naprawdę zamierza Otton? Jakie znaczenie ma dla niego ta wyprawa? Kto postawi na swoim? Cesarz czy książę? To pytania, na które odpowiedzi znajdziemy w książce. 

Dariusz Balcerzyk to historyk z wykształcenia. Dziennikarz i redaktor. Ma na swoim koncie liczne publikacje ekonomiczne, historyczne i motoryzacyjne, m.in. w dzienniku „Nowy Świat”, czasopiśmie „Niepodległość” (Nowy Jork), magazynach: „Focus”, „Focus Historia”, „Playboy”, „Businessman”, „Auto Motor Sport”, „Życie Gospodarcze”, „Industry Europe” (Wielka Brytania). Autor książki, wywiadu-rzeki z cichociemnym, płk. Marianem Gołębiewskim („Bo mnie tylko wolność interesuje…”, wyd. IPN Lublin, 2011). Współautor albumu “Historia Fiata w Polsce” oraz monografii Polskiego Związku Motorowego, współautor telewizyjnych magazynów motoryzacyjnych: „4x4” (Polsat, 1993-1998) oraz „Koła Fortuny” (TVN CNBC, 2012-2013).

Spotkanie poświęcone książce, której akcja ściśle wiąże się z dziejami Gniezna zapewne będzie atrakcyjne nie tylko dla historyków i regionalistów.

Zapraszamy!

12 grudnia 2019 r., godzina 17.00.

Miejsce: Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, sala górna „Piastów malowane dzieje”.

Wstęp wolny.

#Historia #św.Wojciech #Muzeum #Spotkanie