Spod sądu po tajemnice Franciszkańskiej

Sto metrów historii - ostatni spacer muzealnego stróża. Ulica Franciszkańska

 

100 metrów historii to cykl spacerów z przewodnikiem Interaktywnego Muzeum Gniezna. W ramach wydarzenia pokazujemy historię krótkich uliczek w centrum miasta. Tym razem będziemy mogli uczestniczyć w ostatnim w tym roku spacerze z cyklu 100 metrów historii. Jarosław Mikołajczyk razem z uczniami III Liceum Ogólnokształcącego z Gniezna przypomni nam historie ulicy Franciszkańskiej. 

 

Czy gmach gnieźnieńskiego sądu jest niemym świadkiem wydarzeń, które opisała Maria Konopnicka?

 

„Tam od Gniezna i od Warty

Biją głosy w świat otwarty

Biją głosy, ziemia jęczy:

Prusak dzieci polskie męczy!

 

Czy dramatyczna wizja poetki była bliska rzeczywistości? Jak przedstawiają proces Dzieci Wrzesińskich, który odbył się w gnieźnieńskim sądzie, dokumenty z rozprawy? 

 

To tylko niektóre wątki “dochodzenia” z ulicy Franciszkańskiej. 

 

Co sprawiło, że wielu młodych Gnieźnian w drugiej połowie lat 80. XX wieku goliło głowy na łyso by na kilka godzin wejść do jednego z budynków przy wspomnianej ulicy? 

Sceny do kultowego serialu z czasów schyłku PRL-u - “Ballada o Januszku” powstawały właśnie na tej, krótkiej uliczce przy gnieźnieńskim Rynku. 

 

Legendy o podziemiach kościoła “Franciszkanów” gnieźnianie powtarzają do dziś. 

Część tych tajemnic i związek tego miejsca z Bolesławem Pobożnym stały się także tematem dociekań muzealnego detektywa w sprawie “gnieźnieńskiej świętej rodziny”. 

 

Przy okazji tego ostatniego spaceru Interaktywnego Muzeum Gniezna w 2019 roku będzie też czas na złożenie sobie życzeń świąteczno-noworocznych przy wtórze pastorałki wykonanej w krypcie Przemysła II.

 

Zapraszamy!

 

19 grudnia 2019 r., godzina 16.00

 

Miejsce: zbiórka przed budynkiem Sądu Rejonowego w Gnieźnie ul. Franciszkańska 9

 

Wstęp wolny.

 

Prowadzenie: muzealny detektyw IMG - Jarosław Mikołajczyk

Oprawa: „Uliczne muzeum z III Liceum” 

 

#historia #muzeum #img #plener