Piast TOTAL WAR w Świdnicy!

Od 15 lipca 2020 roku wystawę "Piast TOTAL WAR" będzie można oglądać w Muzeum Archeologicznym Środkowego Nadodrza w Świdnicy. Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie było współorganizatorem wystawy.

Wystawa opowiada o wojskowości polskiej w okresie od połowy X do połowy XII w. To czasy, gdy wojna była stanem ciągłym. Władcy wczesnośredniowieczni, nie tylko Piastowie, traktowali swoje wojska i wojnę jako jedno z najważniejszych narzędzi polityki – zarówno wobec sąsiadów, jak i wewnątrz swego kraju. Nasza wystawa pokazuje, jak wyglądała ta pierwsza polska armia: jak była zorganizowana, jaką bronią walczyła, przeciwko komu i w jaki sposób. A była to armia, na czele której Piastowie potrafili odnosić znaczące zwycięstwa, choć klęski również im się przytrafiały.

Na wystawie zaprezentowano prawie 150 zabytków pochodzących głównie z okresu od X do XII w. – z ziem wchodzących niegdyś w skład monarchii wczesnopiastowskiej. To nie tylko broń, ale również inne znaleziska związane z militarnym aspektem działalności naszych przodków. Innymi elementami tej opowieści są fragmenty źródeł pisanych z tamtego okresu oraz inspirowane dawnymi miniaturami ilustracje. Odrębny wątek stanowi historia fikcyjnego drużynnika Bolesława Chrobrego – woja Niemira.

Więcej o wystawie w Gnieźnie