MUZEUM NA ŚWIĘTA!

Wystawa czasowa | czas trwania: 13 grudnia 2015 r. - 10 stycznia 2016 r.

Świąteczna wystawa Muzeum Początków Państwa Polskiego prezentowała ludowe szopki bożonarodzeniowe, wykonane przez ludowych twórców z różnych rejonów Polski. Ekspozycja wzbogacona została o dwa przykłady gwiazd kolędniczych będących śladem jasełkowych spektakli.

Zarówno szopki, jak i przedstawienia jasełkowe były sposobem na przekazywanie z pokolenia na pokolenie tajemnicy narodzin Jezusa. Miały w prosty i czytelny sposób opowiedzieć o wydarzeniach z Betlejem. W tym celu stosowano przystępne, wyraziste i działające na wyobraźnię środki wyrazu.

Naszą ekspozycję przygotowaliśmy głównie z myślą o najmłodszych. To dla nich w samym środku wystawy ustawiliśmy edukacyjną kostkę z ciekawostkami na temat szopek. Nasi mali goście mogli również, wygodnie na niej siedząc, wypełnić kartę edukacyjną.

Wybraliśmy trzy przykłady wyjątkowych zabytków sztuki romańskiej, w których znajdują się bardzo ciekawe ujęcia Bożego Narodzenia. Mowa tu o jednej z kwater Drzwi Płockich, fragmencie czaszy Kielicha Dąbrówki oraz miniaturze ze Złotego Kodeksu Gnieźnieńskiego.

Prezentowane szopki pochodziły ze zbiorów Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie, Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu, Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy oraz kolekcji Stanisława Pasiciela.

kuratorki: Magdalena Robaszkiewicz i Anna Lubczyńska