Św. Wojciech - jego kult na przestrzeni wieków

"Św. Wojciech - jego kult na przestrzeni wieków" to wystawa filatelistyczna, którą pokazujemy w naszym Muzeum dzięki Wojciechowi Śmieleckiemu, którego pasją jest kojekcjonowanie m.in. znaczków i kartek pocztowych. Dzięki jego zaangażowaniu w zbieranie tych unikatów możemy zaprezentować Wam niezwykłą kolekcję filatelistyczną już 22 marca o godz. 17.00 w holu głównym naszego Muzeum.

Pierwszy znaczek wprowadzono do obiegu pocztowego w Anglii 6 maja 1840 r., dzięki Rowlandowi Hillowi, brytyjskiemu nauczycielowi. Na znaczku widniała czarna jednopensówka, zgodnie z projektem Rowlanda Hilla.

W Polsce, pierwszy znaczek z postacią św. Wojciecha, Bolesława Chrobrego oraz Ottona III wydała Poczta Polska z okazji XX rocznicy odzyskania niepodległości, a był to znaczek o nominale 5 groszy. Znaczek ten upamiętniał rocznicę Zjazdu Gnieźnieńskiego i wizytę cesarza Ottona III u grobu św. Wojciecha. Znaczków ukazujących postać św. Wojciecha ukazało się tylko kilkanaście.

 Na wystawie pokażę walory filatelistyczne przedstawiające postać biskupa Wojciecha, miejsca związane z jego urodzeniem (Libice), szkołą katedralną (Magdeburg), pracą biskupią (Praga) oraz pobyt św. Wojciecha na Monte Cassino.

Wojciech Śmielecki

W 950. rocznicę śmierci biskupa, Poczta Czechosłowacji wydała kilkanaście datowników, które prezentowane zostaną także na wystawie.

Na wystawie pokażemy także  kartki pocztowe z postaciami arcybiskupów gnieźnieńskich oraz prymasów polskich, a także wizerunki władców i hetmanów przybywających do grobu św. Wojciecha: Bolesława Krzywoustego, Władysława Hermana, Mieszka III Starego, Ludwika Węgierskiego, Władysława Jagiełły, Zygmunta III Wazy, Stefana Czarneckiego, czy Jana Zamoyskiego.

 Nie sposób zgromadzić całego zbioru datowników i kart pocztowych na jednej wystawie. Staram się ukazać znaczący zbiór postaci biskupa i jego kult (...). Znaczek jest nie tylko potwierdzeniem wniesionej opłaty pocztowej - stał się elementem kultury!

Wojciech Śmielecki

 

Artysta plastyk Janusz Mrozowski z Torunia, zaprojektował specjalnie na to wydarzenie kartę pocztową z postacią św. Wojciecha, a także datownik okolicznościowy. Każdy, kto przyjdzie na otwarcie wystawy, opuści nasze Muzeum z niecodzienną pamiątką!

Otwarcie wystawy: 22 marca (wtorek) godz. 17.00

Czas trwania: 22 marca - 26 czerwca 2016 r.

Wystawa ze zbiorów: Wojciecha Śmieleckiego

Twórcy wystawy: Wojciech Śmielecki oraz zespół MPPPG

Opracowanie graficzne ekspozycji: Łucja Drzewiecka-Ranoszek (MPPPG)

#wystawa #filatelistyka #świętywojciech #chrzest