OTWARTE WYKŁADY – zobacz relację!

Uczestnicy wykładu prof. dr hab. Jerzego Strzelczyka

Kolejne spotkanie z cyklu "Otwarte wykłady" za nami! Wykłady towarzyszą programowi edukacyjnemu do wystawy "Chrzest - św. Wojciech - Polska. Dziedzictwo średniowiecznego Gniezna". Spotkanie odbyło się "w rotundzie", czyli centralnym miejscu ekspozycji,  23 czerwca (czwartek) o godz. 17.00.

Tym razem zaprosiliśmy historyka, który słynie ze swoich radykalnych, jak sam zresztą to określa, poglądów. "Nowe źródła i nowe początki chrześcijaństwa w Polsce" to tytuł wykładu, który poprowadził prof. dr hab. Dariusz Andrzej Sikorski - historyk, mediewista, pracownik Instytutu Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Profesor jest jednym z najwybitniejszych znawców dziejów początków państwa polskiego oraz historii kościoła w średniowieczu.

Czy dla uczestników wykładu poglądy profesora były zbyt radykalne? Spotkanie trwało ponad godzinę i uczestnicy wykładu słuchali go z dużym zainteresowaniem. Szczególnie pokazała to dyskusja i duża ilość zadawanych profesorowi pytań, które dotyczyły poglądów innych naukowców, chrztu Mieszka, czy nawet drobnych szczegółów, o których wcześniej profesor tylko wspominał. Najwyraźniej wiele kwestii, które poruszył prof. Sikorski, były na tyle ciekawe, by przedłużyć spotkanie i podyskutować. Słuchacze nie nazywali poglądów historyka radykalnymi, a raczej podkreślano ich "świeżość".

Spotkanie zostało zarejestrowane na naszym kanale Youtube.

 

 

#chrzest #966 #chrześcijaństwo #historia