CHIŃSKA ARMIA TERAKOTOWA

Wystawa czasowa | czas trwania: 5 września 2008 - 5 listopada 2008

Wystawa „Chińska Armia Terakotowa” była prezentacją jednego z najbardziej ekscytujących odkryć archeologicznych XX wieku, wpisanego w 1987 roku na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Muzeum Początków Państwa Polskiego zaprosiło zwiedzających do zapoznania się z intrygującą historią słynnych wojowników strzegących grobowca pierwszego cesarza Chin – Qin Shi Huangdi.

Terakotową armię w całej okazałości można zobaczyć w muzeum w Xi'an – jednej z najsłynniejszych stolic starożytnej Azji. W Gnieźnie, w specjalnie przygotowanej na ten cel aranżacji, zostanły pokazane repliki około 50 figur naturalnych wymiarów, stworzonych pod ścisłym nadzorem pracowników Muzeum Armii Terakotowej w Xi'an.

W ramach wydarzeń towarzyszących wystawie „Chińska Armia Terakotowa” Urząd Miejski w Gnieźnie – współorganizator wystawy – przygotował „Dni Kultury Chińskiej”. Wystawa „Chińska Armia Terakotowa” wpisała się również w cykl imprez organizowanych w ramach projektu Sezon Chiński w Poznaniu 2008. Patronat honorowy nad wystawą sprawował ówczesny Prezydent Miasta Gniezna Jacek Kowalski.