Nowa tapeta historyczna na marzec!

Jednorożec - grafika na podstawie kafla gotyckiego z jednorożcem.

W tym roku proponujemy nową odsłonę akcji „Miesiąc z Muzeum”. Tak jak to było dotychczas - wciąż będą nam towarzyszyć “zabytkowe” tapety na pulpit z kalendarzem. Teraz jednak ich tematem przewodnim są zwierzęta - także fantastyczne, pochodzące z naszej kolekcji płytek ceramicznych i kafli - jednej z największych w świecie!

Chcesz mieć wpływ na tę decyzję? Zaglądaj na nasz profil.

Na STYCZEŃ zaproponowaliśmy Wam fantastyczne stwory - JEDNOROŻCA oraz SMOKAz kafli gotyckich. Na każdy z tych zabytków można było oddać głos na muzealnym fanpage'u. Internauci zdecydowali, że swoje pulpity ozdobią naszą tapetą, będącą zarazem kalendarzem, na którym widnieć będzie:

JEDNOROŻEC [tapeta na pulpit: pobierz plik]

To symbol czystego rozumu, mądrości, inteligencji, monarchii absolutnej, dzikości, i dziewictwa. Tyle dobrego jednym jednorożcu... W średniowieczu uważano, że ma on odwagę zaatakować słonia. Jedynym sposobem złapania jednorożca było zwabienie go przez dziewicę. Wierzono, że jednorożec potrafi odnaleźć wodopój, a przez zanurzenie w nim swego rogu usunąć wszelkie trucizny. Magia jednorożca przetrwała do dziś, np. w popkulturze.
 ________________________________________________________________
Grafika na podstawie kafla gotyckiego z jednorożcem, ok. 1490-1495

 

Do wyboru był jeszcze SMOK...

... stworzenie przedstawiane jako dobre lub złe. Raz zsyłał upragnione deszcze innym razem pożerał dziewice. Symbolizuje połączenie wszystkich złych mocy i żywiołów. Jego skrzydła oznaczają powietrze, łuski – wodę. W znanych legendach smok częstokroć strzeże wielkich skarbów, w tym np. złotego runa, czy św. Graala. My prezentujemy przedstawienie smoka z walki ze Św. Jerzym – bardzo popularny motyw wykorzystywany np. w średniowiecznych romansach.

____________________________________________________________________
Grafika na podstawie kafla gotyckiego, Św. Jerzy walczący ze smokiem, 2 ćw. XV w.

#tapeta #historia #kafle #gotyckie #jednorożec