Gnieźnieńskie konwersatoria historyczne - cmentarz św. Piotra i Pawła w przestrzeni Gniezna

Niemiecka pocztówka nieznanego wydawcy z czasów II wojny światowej, z widokiem na katedrę gnieźnieńską przez bramę cmentarza Św. Piotra i Pawła.

"Między HISTORIĄ a historią, cmentarz św. Piotra i Pawła w przestrzeni Gniezna" - oto tytuł kolejnego spotkania z cyklu Gnieźnieńskie Konwersatoria Historyczne, które zorganizowaliśmy wspólnie z Instytutem Kultury Europejskiej UAM. Konwersatorium odbyło się 24 marca (piątek) o godz. 16.30. Tym razem poprowadził je dla nas Pan Rafał Jurke - pasjonat historii Gniezna i wieloletni przewodnik po Szlaku Piastowskim. WSTĘP WOLNY!

Cmentarz św. Piotra i Pawła słynie z tego, że jest pięknie położony - jak zresztą widzimy na pocztówce powyżej. Pan Rafał Jurke poruszył temat tego miejsca w sposób niezwykle interesujący - skupił się na pamięci, szczególnie tej zbiorowej. Jak mówi sam prowadzący:

Cmentarz to nie tylko miejsce złożenia ciał osób zmarłych, to przede wszystkim miejsce pamięci indywidualnej i co istotne także pamięci zbiorowej. Św. Augustyn pisał o pamięci jako o swoistym pałacu magazynującym doświadczenie jednostek, które korzystając z doświadczenia innych jednostek - są nośnikami pamięci zbiorowej.

Zbiorowe doświadczenie może odnosić się do wspólnot np. miejskich i regionalnych...

"Zatem cmentarz jest swego rodzaju rezerwuarem doświadczenia zeszłych pokoleń, który pozwala skutecznie projektować przyszłość obecnym" - Cmentarz Piotra i Pawła dzięki m.in. panteonowi bohaterów Powstania Wielkopolskiego może być doskonałym tego przykładem.

To było bardzo ciekawe spotkanie - zapraszamy na kolejne, a o wszystkim będziemy informować na naszym Facebooku oraz stronie internetowej.

#GKH #konwersatoria #cmentarz #Gniezno #historia