Nowa tapeta historyczna na kwiecień!

Grafika na podstawie kafla gotyckiego z uciekającymi zającami, z około połowy XV w.

W tym roku proponujemy nową odsłonę akcji „Miesiąc z Muzeum”. Tak jak to było dotychczas - wciąż będą nam towarzyszyć “zabytkowe” tapety na pulpit z kalendarzem. Teraz jednak ich tematem przewodnim są zwierzęta - także fantastyczne, pochodzące z naszej kolekcji płytek ceramicznych i kafli - jednej z największych w świecie!

Chcesz mieć wpływ na tę decyzję? Zaglądaj na nasz profil.

Na STYCZEŃ zaproponowaliśmy Wam zwierzęta zwiastujące wiosne i kojarzące się z Wielkanocą - KOGUTA oraz ZAJĘCE z kafli gotyckich. Na każdy z tych zabytków można było oddać głos na muzealnym fanpage'u. Internauci zdecydowali, że swoje pulpity ozdobią naszą tapetą, będącą zarazem kalendarzem, na którym widnieć będą:

ZAJĄCE [tapeta na pulpit: pobierz plik]

 

Zając jest uosobieniem witalnych, rozrodczych wręcz sił tkwiących w przyrodzie. Aktywność zająca wzrasta po zmroku. Należy on zatem do tzw. istot lunarnych, związanych z księżycem. Dość popularne było przeświadczenie, że plamy na księżycu to kontur, zarys wizerunku zająca. Kojarzony z Wielkanocą – pojawiał się na kartkach pocztowych od 2 poł. XVIII w., zwiastując wiosnę czy wyrażając radość ze zwycięstwa Chrystusa nad śmiercią.
 ________________________________________________________________
Grafika na podstawie kafla gotyckiego z uciekającymi zającami, z około połowy XV w.

 

 

Do wyboru był jeszcze KOGUT...

 

Symbolizuje nadejście światła, witalność, urodzaj. Zwiastuje początek dnia. Można go łączyć z Wielkanocą, ponieważ był też znakiem zmartwychwstania. Już od czasów antycznych oznaczał czujność i przezwyciężenie ciemności. W wielu religiach był symbolem weselnym - kojarzono go z płodnością. W wierzeniach ludowych przypisywano mu rolę ostrzegania przed złem. Stąd figurki na wiatrowskazach umieszczanych na kościołach.
___________________________________________________________________
Grafika na podstawie kafla gotyckiego z Herbem Kogut, z około połowy XV w.

#tapeta #historia #KafleGotyckie #średniowiecze