Gnieźnieńskie Konwersatoria Historyczne - tradycje i rytuał pogrzebowy w Gnieźnie

Zdjęcie nieznanego autora, wykonane 29 listopada 1945 r. Przedstawia mszę pogrzebową, odprawianą na Rynku gnieźnieńskim, za ofiary masowego mordu,
dokonanego
przez hitlerowców w Rawiczu, w okresie okupacji, zdjęcie ze zbiorów MPPP w Gnieźnie

26 maja 2017 r., o godz. 17.00 w Instytucie Kultury Europejskiej odbyło się kolejne spotkanie z cyklu Gnieźnieńskie Konwersatoria Historyczne, które organizujemy wspólnie z wyżej wymienionym Instytutem. Tym razem prowadzący opowiedzieli o tym, jak wyglądały tradycje i rytuał pogrzebowy w Gnieźnie od średniowiecza, do czasów współczesnych. Spotkanie poprowadzili: Pani Maria Wichniewicz, Pan Jacek Wrzesiński oraz Pan Leszek Wetesko.

Bardzo ważną rolę w życiu każdej rodziny, a w szerszym wymiarze – społeczności, odgrywają rytuały, które mają charakter wspólnototwórczy. Jednym z najważniejszych jest pożegnanie bliskich, którzy zakończyli swoje życie. Poczucie utraty bliskiej osoby, pogrzeb oraz żałoba obrastały na przestrzeni wieków rytuałami, zwyczajami, niekiedy również przesądami. Problematyce tej poświęciliśmy nasze ostatnie Gnieźnieńskie Konwersatorium Historyczne. Ich tematem była tradycja pogrzebowa w Gnieźnie.

Znakomity znawca wczesnego średniowiecza - archeolog Jacek Wrzesiński, przybliżył nam historię grzebania zmarłych w okresie przełomu pogańsko-chrześcijańskiego w państwie pierwszych Piastów. Leszek Wetesko, na przykładzie późnośredniowiecznego pochówku arcybiskupa gnieźnieńskiego, pokazał z jakimi problemami musi zmierzyć się historyk i historyk sztuki, badający wyposażenie grobowe dostojnika kościelnego. Trzecią część naszego spotkania wypełniła opowieść znanej i zasłużonej dla Gniezna postaci - Pani Marii Wichniewicz, która zaprezentowała historię gnieźnieńskiej firmy pogrzebowej, jaką w 1911 roku założył Cyryl Rosiński.

#rytuał #pogrzeby #tradycja #historia #Gniezno