Nowa tapeta historyczna na czerwiec!

 „Miesiąc z Muzeum” - czyli jak sprawić, by “zabytkowe” tapety na pulpit z kalendarzem towarzyszyły nam codziennie? Tematem przewodnim, na jaki zdecydowaliśmy się w 2017 roku są zwierzęta - także fantastyczne, pochodzące z naszej kolekcji płytek ceramicznych i kafli - jednej z największych w świecie!

Chcesz mieć wpływ na tę decyzję? Zaglądaj na nasz profil.

Na CZERWIEC zaproponowaliśmy Wam dwa ptaki - orła i jastrzębia z kafli gotyckich. Na każdy z tych zabytków można było oddać głos na muzealnym fanpage'u. Internauci zdecydowali, że swoje pulpity ozdobią naszą tapetą, będącą zarazem kalendarzem, na którym widnieć będzie:

ORZEŁ [tapeta na pulpit: pobierz plik]

Od najdawniejszych czasów orzeł przez swą możliwość lotu ku górze był symbolem postępu. Nie bez powodu przywołujemy tego solarnego ptaka w słonecznym czerwcu, gdy lada moment wszystkie „orły” skończą szkołę. Wśród wielu ludów orzeł symbolizował potęgę w walce i odwagę. Jest związany z legendarnymi początkami Polski i historią polskiego godła narodowego. Białego orła z herbu identyfikowano ze szlachetnością, honorem, umiłowaniem wolności i niezależności.
[Grafika z orłem powyżej oraz na tapecie stworzona na podstawie kafla z Herbem Orzeł Biały bez korony, 2 ćw. XV w.]

ORZEŁ "konkurował" z kaflem, na którym widnieje:

JASTRZĄB
Z tym drapieżnym ptakiem identyfikowali się wojownicy różnych kultur, a to ze względu na siłę jastrzębia, dziób, szpony oraz umiejętność błyskawicznego uśmiercania ofiary. Chrześcijaństwo nadało mu symbolikę związaną z człowiekiem uduchowionym, a nawet świętym. W tradycjach przedchrześcijańskich jastrząb był posłańcem bogów. Już w starożytności dedykowany Apollowi symbolizował doskonały wzrok i długą pamięć.

[Grafika z jastrzębiem poniżej stworzona na podstawie kafla z Herbem Jastrzębiec, 2 ćw. XV w.]

#tapeta #kalendarz #historia #OrzeŁBiały