Gnieźnieńskie Konwersatoria Historyczne - Początki gnieźnieńskiej kolei

Zdjęcie ze zbiorów MPPP w Gnieźnie.

30 czerwca 2017 r. o godz. 17.00 w Instytucie Kultury Europejskiej UAM odbyło się kolejne spotkanie z cyklu Gnieźnieńskie Konwersatoria Historyczne. Tym razem konwersatoria poprowadził Krzysztof Modrzejewski, znany pasjonat kolejnictwa, także tego gnieźnieńskiego, organizator "Dni Pary" i wielu innych wydarzeń, które odbywają się w Parowozowni Gniezno.

"Początki gnieźnieńskiej kolei (1872-1918)" to tytuł tego spotkania z cyklu konwersatoriów historycznych, które współorganizujemy z Instytutem Kultury Europejskiej. Na każdym z nich, mających charakter rozmowy i dyskusji, zaproszeni Goście w bardzo angażujący uczestników sposób opowiadają o historiach związanych z Gnieznem. Były to ostatnie konwersatoria przed przerwą wakacyjną.

Prowadzący opowiedział o dziejach dróg żelaznych w Gnieźnie, o tym kiedy kolej powstała i z jakiego powodu pomysł ten się narodził. W związku z tym, że w Gnieźnie były niegdyś dwa dworce, na historię kolejnictwa w naszym mieście składa się wiele ciekawostek, które mogły zaskoczyć niejednego mieszkańca pierwszej stolicy.

 

#GKH #konwersatoria #historia #koleje