Nowa tapeta historyczna na lipiec!

“Miesiąc z Muzeum” - czyli jak sprawić, by “zabytkowe” tapety na pulpit z kalendarzem towarzyszyły nam codziennie? Tematem przewodnim, na jaki zdecydowaliśmy się w 2017 roku są zwierzęta - także fantastyczne, wyobrażone na płytkach ceramicznych i kaflach piecowych z naszej kolekcji - jednej z największych w świecie!

Chcesz mieć wpływ na decyzję, jaka tapeta będzie w kolejnych miesiącach?
Zaglądaj na nasz profil na FB.

Na LIPIEC zaproponowaliśmy Wam wyobrażenia psów gończych oraz lwa - ze średniowiecznych kafli. Na każdy z tych motywów zaczerpniętych z zabytków można było oddać głos na muzealnym fanpage'u. Internauci zdecydowali, że swoje pulpity ozdobią naszą tapetą, będącą zarazem kalendarzem, na którym widnieją:

PSY GOŃCZE [tapeta na pulpit: pobierz plik]

„Kanikuła” to inaczej wakacje, lato, a w starożytności nazywano tak czas, gdy słońce znajduje się w gwiazdozbiorze Psa. Zainspirowało to nas, by przedstawić kafel z wizerunkiem tego zwierzęcia. Psy od niepamiętnych czasów towarzyszyły człowiekowi. W XIII w. Absalom ze Springiersbach napisał, że „pies jest dla domowników przedmiotem pieszczot, na obcych szczeka, wilka kąsa, językiem leczy i w nocy sumiennie trzyma straż”. W kulturze judeochrześcijańskiej pies symbolizował z jednej strony obżarstwo, zachłanności i nieczystość z drugiej strony czujność i wierność.

[grafika stworzona na podstawie kafla przedstawiającego psy gończe, 2. ćw. XV w.]


Zwycięski motyw konkurował z wizerunkiem: LWA

Lew był w wyobrażeniach wielu ludów łączony ze światłem i słońcem. W Biblii i tradycji judeochrześcijańskiej symbolizował męstwo, potęgę, nieustraszoność, dostojeństwo, sprawiedliwość i miłosierdzie. Bywał jednak także metaforą nieopanowanego gniewu i dzikości, a nawet szatana. Na Bliskim Wschodzie ze względu na przypisywaną lwom czujność i siłę umieszczano ich posągi przy wejściach do świątyń i grobowców dla ochrony przed złem, skąd zwyczaj zapożyczyła średniowieczna Europa. Ich rzeźby zdobiły też trony królewskie i biskupie, na wzór tronu króla Salomona.

[grafika stworzona na podstawie kafla przedstawiającego Samsona walczącego z lwem, 2. ćw. XV w.]

 

#tapeta #historia #kalendarz #kaflegotyckie