Warsztaty z wypiekania chleba

Fot. MPPP w Gnieźnie

30 lipca 2017 r. w naszym stoisku w ramach Koronacji Królewskiej na Placu św. Wojciecha w Gnieźnie, odbyły się bezpłatne warsztaty, które poprowadził Łukasz Radziszewski (Zakwas Pro). Od godz. 14.00 można było dołączyć do działania i dowiedzieć się czym jest Zakwas oraz nauczyć się samodzielnego wypieku chleba.

Czy wiecie, że dawniej zakwas wchodził w część posagu? Te i inne ciekawe historie można było usłyszeć podczas warsztatów kulinarnych, które pełnią rolę projektu społecznego i kulturotwórczego. Prowadzący podzielił się z uczestnikami wiedzą dotyczącą  Zaczynu i wypieku, oraz tłem historycznym i ciekawostkami. Jak mówi Łukasz Radziszewski:

Przez wiele lat miałem dosyć mgliste wyobrażenie czym właściwie jest chleb na zakwasie, co różni go od zwykłego. Moja Babcia wspominała, że we wcale nieodległych czasach, pieczywo na zaczynie było wyrabiane w każdej wsi w okolicy. Robiła je moja prababka, pewnie też praprababka.
 

Celem działania jest przekazanie wiedzy o tym czym jest Zakwas i nauka samodzielnego wypieku chleba. Zaangażowanie w aktywizację i efekty wspólnej pracy są inspirujące dla Łukasza Radziszewskiego. Równocześnie pracuje on nad publikacją, obiektami oraz mapą posiadaczy Zakwasu, którzy tworzą nową, osobliwą lokalność – chleb z jednego konkretnego Zaczynu wypiekają już osoby zamieszkałe w miejscowościach: Białystok, Czarna Wieś Kościelna, Czarna Białostocka, Dąbrowa Górnicza, Gdańsk, Karczmisko, Kosmaty Borek, Krynki, Lublin, Łódź, Mediolan (Włochy), Milanówek, Nowy Dwór Mazowiecki, Nowy Jork (Stany Zjednoczone), Oleszkowo, Podkowa Leśna, Sokółka, Supraśl, Suwałki, Warszawa, Wasilków, Wiedeń (Austria), Zabłudów, Zamczysk. W czerwcu twórca zamierza uruchomić stronę internetową, która pełniłaby funkcję informacyjną i popularyzatorską.

Dziękujemy za ogromne zainteresowanie proponowanymi przez nas warsztatami - do zobaczenia za rok!

 

Zapraszamy do wzięcia udziału w warsztatach i jednocześnie współudział w projekcie, o którym więcej możecie dowiedzieć się ze strony na Facebooku, którą prowadzi Łukasz Radziszewski TUTAJ.

 

#chleb #kuchnia #historia #tradycja