Nowa tapeta historyczna na wrzesień!

 Pobierz tapetę TUTAJ [KLIK]

“Miesiąc z Muzeum” - czyli jak sprawić, by “zabytkowe” tapety na pulpit z kalendarzem towarzyszyły nam codziennie? Tematem przewodnim, na jaki zdecydowaliśmy się w 2017 roku są zwierzęta - także fantastyczne, wyobrażone na płytkach ceramicznych i kaflach piecowych z naszej kolekcji - jednej z największych w świecie!

Chcesz mieć wpływ na decyzję, jaka tapeta będzie w kolejnych miesiącach?
Zaglądaj na nasz profil na FB.

Na WRZESIEŃ zaproponowaliśmy Wam wyobrażenia niedźwiedzia i lisa – ze średniowiecznych kafli. Na każdy z tych motywów zaczerpniętych z zabytków można było oddać głos na muzealnym fanpage'uInternauci zdecydowali, że swoje pulpity ozdobiąnaszą tapetą, będącą zarazem kalendarzem, na którym widnieje:

NIEDŹWIEDŹ [tapeta na pulpit: pobierz plik]

W niektórych kulturach wierzono, że niedźwiedź był praprzodkiem rodzaju ludzkiego, z racji przybieranej pionowej postawy oraz śladów łap podobnych do odcisku ludzkiej stopy. W chrześcijańskim średniowieczu jak wiele zwierząt symbolicznych niedźwiedź nabiera dwojakiego znaczenia. W plastyce romańskiej niedźwiedź pojawia się jako jednoznaczny symbol szatana. Z kolei bestiariusze wskazywały niedźwiedzicę jako przykład męstwa i wstrzemięźliwości. U bram średniowiecznych kościołów umieszczano rzeźby niedźwiedzi w celach ochronnych aby przepędzały zło. Figura niedźwiedzia pojawia się także w średniowieczu w heraldyce miast.

[Grafika na podstawie kafla gotyckiego Niedźwiedź grający na dudach, z końca XV wieku]

Zwycięski motyw konkurował z wizerunkiem: LISA

Od starożytności lis miał fatalną opinię - uchodził za symbol chytrości i przebiegłości. Biblia wspomina lisa jako przykład negatywny. Ojcowie kościoła porównywali to zwierzę do fałszywych i przewrotnych nauczycieli. W dekoracjach średniowiecznych rękopisów i rzeźbie architektonicznej bardzo często ukazywano lisa przebranego za mnicha głoszącego kazanie gęsiom, aby je podstępnie schwytać. Jedyny pozytywne zapiski dotyczące lisów pochodzą z dawnej medycyny. Podobno popiół z jego spalonego ciała zmieszany z winem leczył astmatyków, a lisie sadło stosowano przeciw chorobom uszu.

[Grafika na podstawie kafla gotyckiego Lis przemawiający do gęsi, z 2 ćw. XV wieku]

#tapeta #wrzesień #kafle #historia