„Legenda o św. Wojciechu z drzwi gnieźnieńskich” - zobacz film animowany!

Kadr z naszego filmu animowanego.
 
„Legenda o św. Wojciechu z drzwi gnieźnieńskich” to nasz nowy projekt  stworzony wspólnie z uczniami gnieźnieńskiego I Liceum Ogólnokształcącego. To w interesujący i nowoczesny sposób opowiedziana historia o człowieku, który zmienił bieg historii początków naszej państwowości. To nowoczesna i przystępna forma!
 
„Legenda o św. Wojciechu…” to różne sposoby prezentacji, które przybliżają nie tylko historię tytułowego bohatera na tle najdawniejszych dziejów Polski. Dowiecie się o żywocie czeskiego biskupa, ale również o skutkach politycznych, jakie były następstwem jego męczeńskiej śmierci. To także opowieść o czasach i ludziach wśród których żył pierwszy patron Polski. A rzeczywistość tego okresu nie zawsze odpowiada naszym wyobrażeniom o nich.
 
Ważnym elementem projektu jest kilkuminutowa animacja ukazująca żywot Wojciecha inspirowana opowieścią z Drzwi Gnieźnieńskich. Tak samo jak na tym bezcennym zabytku sztuki romańskiej, znacząca część animacji opowiada o polskim wątku jego życia. Elementem dodatkowym do animacji są alternatywne historie, czyli „co by było gdyby…” Całość, dostępną także w angielskiej wersji językowej, zobaczyć można w serwisie YouTube.
 
 
 
W ramach projektu „Legenda o św. Wojciechu…” powstał też pakiet edukacyjny dla szkół z przykładowymi scenariuszami lekcji.

Animacja, wystawa, aplikacja multimedialna, materiały edukacyjne - wszystko po to, by móc w sposób przystępny i atrakcyjny popularyzować wiedzę o początkach naszej państwowości oraz ogólnie o wczesnym średniowieczu! Chcemy przybliżyć również różnym odbiorcom historię Drzwi Gnieźnieńskich - jednego z najcenniejszych zabytków sztuki romańskiej w tej części Europy.

Tak duży projekt wymagał współpracy wielu osób. Prócz pracowników naszego Muzeum oraz uczniów I LO, zaangażowani w niego byli badacze, specjaliści z zakresu historii wczesnego średniowiecza oraz dydaktyki z Uni-wersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Twórcami animacji oraz wszelkich grafik jest tworcza10.pl z Poznania. 
 
Projekt powstał dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz środków z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.
 
 

#film #historia #ŚwiętyWojciech #animacja