Nowa tapeta historyczna na grudzień!

Grafika na podstawie kafla gotyckiego Ryby w układzie koła fortuny, z około połowy XV w.

 

Pobierz tapetę TUTAJ [KLIK] 
 

„Miesiąc z Muzeum” - czyli jak sprawić, by „zabytkowe” tapety na pulpit z kalendarzem towarzyszyły nam codziennie? Tematem przewodnim, na jaki zdecydowaliśmy się w 2017 r. są zwierzęta - także fantastyczne, wyobrażone na płytkach ceramicznych i kaflach piecowych z naszej kolekcji - jednej z największych w świecie!

Chcesz mieć wpływ na decyzję, jaka tapeta będzie w kolejnych miesiącach?
Zaglądaj na nasz profil na FB.

Na GRUDZIEŃ zaproponowaliśmy Wam wyobrażenia z motywem ryb ze średniowiecznych kafli. Syren czy Ryby w układzie koła fortuny? Na jeden z tych motywów zaczerpniętych z zabytków można było oddać głos na muzealnym fanpage'uInternauci zdecydowali, że swoje pulpity ozdobią naszą tapetą, będącą zarazem kalendarzem, na którym widnieją RYBY W KOLE FORTUNY. [tapeta na pulpit: pobierz plik]

 

Kafel Ryby w układzie koła fortuny, z około połowy XV w.

RYBY

W starożytnej Grecji ryba była zwierzęciem ofiarnym. Z czasem przez wodę, w której żyła stała się symbolem życia i płodności. We wczesnym chrześcijaństwie ukazywany jako ryba oraz porównywany do niej był Chrystus. Od końca II wieku greckie słowo „ryba” stanowiło akrostych „Jezus Chrystus Boga Syn Zbawiciel”. Jak to w przypadku symboli także i ryba nie zawsze miała pozytywną wymowę. W średniowieczu mogła oznaczać jednocześnie szatana, śmierć lub złych ludzi. Na północnej półkuli nieba można obserwować zodiakalny znak ryb, które spotkamy także w heraldyce miast.


Zwycięski motyw konkurował z wizerunkiem SYRENA:

Grafika na podstawie kafla gotyckiego Syren grający na bębenku i szałamai, z około połowy XV w.

SYREN

Męską wersją syreny z muzealnego kafla jest monstrum o ciele ludzkim i rybim, grające diabelską muzykę na bębenku i szałamai. Ta związana z wodą istota ma jednoznacznie negatywne znaczenie. W sztuce średniowiecza była często wyobrażana. Słodki śpiew czy muzykę graną przez syreny łączono z przyjemnościami doczesnego świata, które mamią i doprowadzają człowieka do upadku. Mimo tych negatywnych znaczeń, syreny z rybim ogonem występują w herbach miast i regionów, m.in. Warszawy.

#tapeta #kalendarz #historia #kafle