Nowa tapeta historyczna na styczeń!

Pobierz tapetę TUTAJ [KLIK] 
 

Specjalnie z myślą o Was rozpoczęliśmy akcję „Miesiąc z Muzeum”, której efektem jest comiesięczna nowa tapeta na pulpit.

W tym roku proponujemy nową odsłonę tego działania. Tym razem tematem przewodnim będą zabytki z naszej nowej Wystawy Wielkie Morawy, którą można zwiedzać do 24 czerwca 2018 roku. Co miesiąc zaproponujemy dwa przedmioty spośród ok. 700 zabytków. Będzie to m.in. przepiękna biżuteria złota i srebrna, bogato zdobiona broń oraz ozdobne przedmioty codziennego użytku.

Akcję rozpoczęliśmy w 2016 roku, a jej tematem były zabytki ze zbiorów Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. W roku 2017 tematem przewodnim były zwierzęta, pochodzące z naszej kolekcji płytek ceramicznych i kafli.

Dzięki akcji „Miesiąc z Muzeum”, w wyniku ankiety przeprowadzonej na naszym profilu na portalu Facebook, możecie decydować o wyglądzie tapety na pulpit w Waszym komputerze! 

Chcesz mieć wpływ na tę decyzję? Zaglądaj na nasz profil na FB.

---------

Na STYCZEŃ zaproponowaliśmy Wam zabytki z kości i poroża.

Bogato zdobiona, cylindryczna skuwka kościana pochodząca z IX wieku odkryta na stanowisku w Mikulczycach. Zdobiona ornamentem oczkowym oraz poziomymi i pionowymi liniami rytymi, uzupełnionymi linią falistą. Skuwki kościane służyć mogły do spinania rzemieni. 

Okładziny z poroża pochodzące z IX wieku, odkryte w Mikulczycach. Bogato zdobione motywem plecionki wykonanej na oczkach. Tego typu przedmioty stanowiły rękojeści noży, okładziny grzebieni oraz innych przedmiotów.

Oba eksponaty pochodzą ze zbiorów Instytutu Archeologii Czeskiej Akademii Nauk w Brnie.

Na jeden z tych zabytków można było oddać głos na naszym muzealnym fanpage'u. Internauci zdecydowali, że swoje pulpity ozdobią naszą tapetą, będącą zarazem kalendarzem, na którym widnieje kościana skuwka.

[tapeta na pulpit: pobierz plik]


 

 

 

#tapeta #kalendarz #historia #Wielkie #Morawy