Nowa tapeta historyczna na maj !


Pobierz tapetę TUTAJ
 

Specjalnie z myślą o Was rozpoczęliśmy akcję „Miesiąc z Muzeum”, której efektem jest comiesięczna nowa tapeta na pulpit.

W tym roku proponujemy nową odsłonę tego działania. Tym razem tematem przewodnim będą zabytki z naszej nowej wystawy „Wielkie Morawy”, którą można zwiedzać do 24 czerwca 2018 roku. Co miesiąc zaproponujemy dwa przedmioty spośród ok. 700 zabytków. Będzie to m.in. przepiękna biżuteria złota i srebrna, bogato zdobiona broń oraz ozdobne przedmioty codziennego użytku.

Akcję rozpoczęliśmy w 2016 roku, a jej tematem były zabytki ze zbiorów Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. W roku 2017 tematem przewodnim były zwierzęta, pochodzące z naszej kolekcji płytek ceramicznych i kafli.

Dzięki akcji „Miesiąc z Muzeum”, w wyniku ankiety przeprowadzonej na naszym profilu na portalu Facebook, możecie decydować o wyglądzie tapety na pulpit w Waszym komputerze! 

Chcesz mieć wpływ na tę decyzję? Zaglądaj na nasz profil na FB.

---------

Na MAJ 2018 zaproponowaliśmy Wam do wyboru: jednosieczny miecz, tzw. "saks" oraz żeleziec topora typu "bradatica".

 

Pochodzący z IX wieku to stosunkowo krótki, żelazny, jednosieczny miecz, tzw. „saks” z przepięknie zdobiona, pozłacaną głownią. Odkryty został w jednym z pochówków możnowładców w Mikulčicach.
Ze zbiorów Instytutu Archeologii Czeskiej Akademii Nauk w Brnie

 

Charakterystyczny dla strefy południowej, naddunajskiej żeleźce topora typu „bradatica”, z wyraźnie wyciągniętymi trójkątnymi wąsami oraz stosunkowo krótkim ostrzem, pochodzący z IX wieku. Odkryty został w grobie w Mikulčicach.
Ze zbiorów Instytutu Archeologii Czeskiej Akademii Nauk w Brnie.
------------------

Na jeden z tych zabytków można było oddać głos na naszym muzealnym fanpage'u. Internauci zdecydowali, że swoje pulpity ozdobią naszą tapetą, będącą zarazem kalendarzem, na którym widnieje jednosieczny miecz, tzw. „saks” z IX wieku.

[tapeta na pulpit: pobierz plik]

#tapeta #historia #kalendarz #Wielkie #Morawy