Pozdrowienia ze Stolicy

Zdjęcie ze zbiorów MPPP

Pozdrowienia ze Stolicy

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie latem ubiegłego roku gościło grupę artystów, którzy zetknęli się z dwoma formami reprodukowania i celebrowania historycznej pamięci. Z jednej strony plenerowe widowisko, z polem namiotowym pod katedrą zaludnionym tłumami rekonstruktorów. Z drugiej Muzeum Początków Państwa Polskiego, a w nim wsparta badaniami mediewistów i odkryciami współczesnej archeologii. Dwa sposoby opowiadania o tym jak było, w wersji pop i wersji wspartej autorytetem nauki i muzealnictwa.

W ten wczesnopiastowski kocioł wpadła grupa zaproszonych do projektu artystów, która przez kolejne miesiące trawiła gnieźnieńskie doświadczenia. Celem nie było jednak wyprodukowanie kolejnej wystawy o "polskości", skąpanej w bieli i czerwieni. Powstała za to wielowątkowa opowieść wybiegająca w przeszłość i przyszłość, a po drodze często zbaczająca na boczne, mało uczęszczane ścieżki. Zamiast opowiadać o tym, co było, artystów częściej interesuje pytanie "co by było gdyby?"

A historia opowiadana na wystawie mocno odbiega od podręcznikowej sztampy. Jej bohaterami są między innymi poddani piastowskich książąt, dalecy potomkowie bliskowschodnich osadników, których chichot losu wygnał z powrotem na ziemie pradziadów, tym razem w roli niewolników, dzięki którym budowano feudalny kapitał. Całą narrację przenika surrealna otoczka, w której akademickie badania przenikają się z celowymi konfabulacjami, okultystycznymi akcentami i wizualną psychodelią. Z punkt widzenia historyka lub muzealnika jest to zapewne opowieść bardzo dziwna. Co nie znaczy, że mniej prawdziwa.

 

Artyści:

Max Biel

Katka Blajchert

Bolesław Chromry

Arman Galstyan

Julia Golachowska

Hubert Gromny

Szymon Kaniewski

Mateusz Kowalczyk

Piotr Marzec

Karolina Mełnicka

Łukasz Radziszewski

Paweł Susid

Stach Szumski

Kurator: Piotr Policht

Koordynator ze strony MPPPG: Magda Robaszkiewicz

Grafika: Łukasz Radziszewski

 

Kurator wystawy: Piotr Policht

Koordynatorzy: Magda Robaszkiewicz, Szymon Kaniewski

 

Informacja o wystawie Pozdrowienia ze Stolicy 

 

Plakat Pozdrowienia ze Stolicy

 

Galeria zdjęć:

 

 

#PozdrowieniaZeStolicy #PierwszaStolicy #Gniezno