Uwaga historia! Odtwórstwo wczesnego średniowiecza w Polsce

fot. archiwum MPPP w Gnieźnie

Uwaga Historia! Odtwórstwo historyczne wczesnego średniowiecza w Polsce

To będzie pierwsza wystawa czasowa w nowym 2019 roku. Przedstawimy historię ruchu miłośników wczesnego średniowiecza, którzy swojej pasji nie ograniczają do czytania książek, a starają się odtworzyć dawne dzieje pokazując innym jak żyli nasi przodkowie.

Odtwórstwo historyczne (ang. historical reenactment), zwane u nas również rekonstrukcją historyczną, to moda która rozwija się w naszym kraju już od ponad dwóch dekad. Szczególnie aktywne i rozwinięte jest odtwórstwo wczesnego średniowiecza, które w Polsce, należy do jednego z najstarszych. Jego początki sięgają aż lat 60. XX w., zaś polskie imprezy historyczne związane z epoką sprzed 1000 lat należą do jednych z największych nie tylko w Europie.

Na wystawie będzie można dowiedzieć się wiele zarówno o historii ruchu „wcześniaków”, jak i o ludziach, którzy wiele wnieśli w jego rozwój. Będzie można również zobaczyć liczne repliki oryginalnych zabytków archeologicznych, wykonywane przez współczesnych polskich odtwórców oraz wiele pamiątek po ich działalności w latach minionych. Wystawa to również dziesiątki zdjęć i filmów z  różnych minionych wydarzeń organizowanych przez tę swoistą subkulturę.

Otwarcie wystawy: 18 stycznia 2019 r., godz. 12.00

Wystawa czynna do 28 lipca 2019 r.

Kuratorzy wystawy: dr Michał Bogacki (MPPP), Michał Ostrowski, Sławomir Uta

Produkcja wystawy: Magdalena Robaszkiewicz (MPPP)

Serdecznie zapraszamy!

#WIdowiskaHistoryczne #Odtwórstwo #historia #MuzeumGniezno