Uwaga historia! Odtwórstwo wczesnego średniowiecza w Polsce

fot. archiwum MPPP w Gnieźnie


Przedstawiamy historię ruchu miłośników wczesnego średniowiecza, którzy swojej pasji nie ograniczają do czytania książek, a starają się odtworzyć dawne dzieje, pokazując innym, jak żyli nasi przodkowie.

Odtwórstwo historyczne (ang. historical reenactment), zwane u nas również rekonstrukcją historyczną, to moda, która rozwija się w naszym kraju już od ponad dwóch dekad. Szczególnie aktywne i rozwinięte jest odtwórstwo wczesnego średniowiecza, które w Polsce należy do jednego z najstarszych. Jego początki sięgają aż lat 60. XX w., zaś polskie imprezy historyczne związane z epoką sprzed 1000 lat należą do jednych z największych nie tylko w Europie.

Na wystawie można dowiedzieć się wiele zarówno o historii ruchu „wcześniaków”, jak i o ludziach, którzy wnieśli wkład w jego rozwój. Można również zobaczyć liczne repliki oryginalnych zabytków archeologicznych, wykonywane przez współczesnych polskich odtwórców oraz wiele pamiątek po ich działalności w latach minionych. Wystawa to również dziesiątki zdjęć i filmów z  różnych wydarzeń organizowanych przez tę swoistą subkulturę.

Otwarcie wystawy: 18 stycznia 2019 r., godz. 12.00
Wystawa czynna do 28 lipca 2019 r.

Kuratorzy wystawy:
dr Michał Bogacki (MPPP w Gnieźnie), Michał Ostrowski, Sławomir Uta

Produkcja wystawy:
Magdalena Robaszkiewicz (MPPP w Gnieźnie)

Serdecznie zapraszamy!

 

#WidowiskaHistoryczne #Odtwórstwo