Dzień w „Nowym” Muzeum

fot. MPPP w Gnieźnie

16 września 2018 r. wspólnie z nami, muzealnikami, można było zobaczyć nowe wystawy oraz przestrzenie, które powstały w ramach projektu „Ochrona dziedzictwa kulturowego w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie – II etap”, realizowanego z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020.

Po prawie półtora roku prac, 14 września uroczyście otworzyliśmy nieczynną dotąd część naszego Muzeum. 16 września zorganizowany został specjalny dzień otwarty – Dzień w „Nowym” Muzeum. Osoby będące z nami między godziną 10.00 a 18.00, mogły wspólnie z kuratorami zwiedzić nowe wystawy stałe. Nasi edukatorzy pokazali świeżo oddane do użytkowania przestrzenie edukacyjne oraz zorganizowali specjalnie ciekawe, premierowe zajęcia. Można było również zobaczyć miejsca na co dzień niedostępne dla zwiedzających – odnowione magazyny, biura, pomieszczenie konserwatora.

 

Nowe wystawy stałe:

  • „Ceramika gnieźnieńska” – na wystawie podziwiać można jedną z najcenniejszych w Europie kolekcji romańskich płytek ceramicznych oraz gotyckich, renesansowych i XIX-wiecznych kafli piecowych.
  • „Sztuka romańska w Polsce” – ekspozycja prezentuje w jednym miejscu najcenniejsze zachowane detale architektoniczne – przykłady wczesnośredniowiecznej sztuki romańskiej w naszym kraju.
  • „Gniezno. Stąd do przeszłości” – to wystawa ukazująca dzieje Gniezna od dnia dzisiejszego aż do czasów prehistorycznych za pomocą różnego rodzaju zabytków – źródeł historycznych.
  • „Piastów malowane dzieje” – galeria obrazów z XIX w. ilustrujących przeszłość Polski pod rządami Piastów – od legendarnego założyciela dynastii po Kazimierza Wielkiego.

 

Zachęcamy do obejrzenia rozmowy w TVP3 POZNAŃ nt. naszego wydarzenia:

TVP3 POZNAŃ  (program: Witaj Wielkopolsko!) - 50'31 min

 

Przebudowa Muzeum wykonana w ramach zadania Ochrona dziedzictwa kulturowego w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie – II etap – projekt dofinansowany w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

#zwiedzanie #nowe #Muzeum #poremoncie