Nowa tapeta historyczna na marzec!


Pobierz tapetę TUTAJ [KLIK] 
 

Specjalnie z myślą o Was rozpoczęliśmy akcję „Miesiąc z Muzeum”, której efektem jest comiesięczna nowa tapeta na pulpit.

W tym roku proponujemy nową odsłonę tego działania. Tym razem tematem przewodnim będą zabytki z naszej nowej wystawy „Wielkie Morawy”, którą można zwiedzać do 24 czerwca 2018 roku. Co miesiąc zaproponujemy dwa przedmioty spośród ok. 700 zabytków. Będzie to m.in. przepiękna biżuteria złota i srebrna, bogato zdobiona broń oraz ozdobne przedmioty codziennego użytku.

Akcję rozpoczęliśmy w 2016 roku, a jej tematem były zabytki ze zbiorów Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. W roku 2017 tematem przewodnim były zwierzęta, pochodzące z naszej kolekcji płytek ceramicznych i kafli.

Dzięki akcji „Miesiąc z Muzeum”, w wyniku ankiety przeprowadzonej na naszym profilu na portalu Facebook, możecie decydować o wyglądzie tapety na pulpit w Waszym komputerze! 

Chcesz mieć wpływ na tę decyzję? Zaglądaj na nasz profil na FB.

---------

Na MARZEC 2018 zaproponowaliśmy Wam do wyboru ostrogi: brązową, pozłacaną oraz żelazną.
 

Brązowa, pozłacana, masywna ostroga z IX w., odkryta w grobie w Mikulčicach-Valy.
Ostroga posiada krótki bodziec, a na całej powierzchni zdobiona jest plastycznym wyobrażeniem twarzy/maski. Bardzo silnie nawiązuje do stylistyki karolińskiej. Używana była, podobnie jak ostroga z haczykowatymi zaczepami, przez elity wielkomorawskie.
Ze zbiorów Instytutu Archeologii Czeskiej Akademii Nauk w Brnie.

 

Ostroga żelazna z haczykowatymi zaczepami, odkryta w Mikulčicach.
Ostrogi te związane są niemal wyłącznie z osadnictwem i są największym tego rodzaju zjawiskiem w rejonie Europy Środkowej. Używane były głównie przez uprzywilejowane klasy możnych w 2. połowie VIII wieku (choć nie można wykluczyć ich stosowania wcześniej, już na przełomie VII i VIII wieku oraz na początku X w.).
Ze zbiorów Instytutu Archeologii Czeskiej Akademii Nauk w Brnie.


------------------

Na jeden z tych zabytków można było oddać głos na naszym muzealnym fanpage'u. Internauci zdecydowali, że swoje pulpity ozdobią naszą tapetą, będącą zarazem kalendarzem, na którym widnieje ostroga żelazna z haczykowatymi zaczepami.
 

[tapeta na pulpit: pobierz plik]

#tapeta #historia #kalendarz #Wielkie #Morawy