Witamy na stronie
Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie

Misją Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie jest przybliżanie współczesnym pokoleniom i zachowanie dla przyszłych świadectw dziedzictwa kultury oraz historii okresu początków Państwa Polskiego i późniejszych losów regionu będącego kolebką naszej państwowości.

To praca w kształtowaniu człowieka, który znając i szanując własną tożsamość, dysponując umiejętnością krytycznego myślenia, lepiej rozumie otaczający go świat i może świadomie uczestniczyć w kształtowaniu przyszłości.
Piastoziemcy.pl

Aktualności - Jak pracujemy w Wielkanoc?
Jak pracujemy w Wielkanoc?
Aktualności - Rozpoczynamy sezon Mobilnego Muzeum
Rozpoczynamy sezon Mobilnego Muzeum
Aktualności - Wystawa mobilna "Piast surwiwal" w Kiszkowie
Wystawa mobilna "Piast surwiwal" w Kiszkowie
Aktualności - Rodzinna niedziela w Muzeum o medycynie
Rodzinna niedziela w Muzeum o medycynie
Aktualności - Gnieźnieńskie Funeralia 2024
Gnieźnieńskie Funeralia 2024
Aktualności - Wystawa "Black Metal" znowu dostępna
Wystawa "Black Metal" znowu dostępna
Wczesne Średniowiecze

"Początki państwa polskiego"

Nasza główna wystawa poświęcona jest początkom państwowości polskiej. Pokazujemy na niej zabytki (także ich repliki) związane z tym tematem, pochodzące z całej Polski. Chronologiczne wystawa obejmuje okres od początków X w. (czyli jeszcze przed Mieszkiem I) do wieku XIII.
WYSTAWA STAŁA

"Motywy słowiańskie w sztuce"

Na tej wystawie pokazujemy słowiańską kulturę naszych przodków widzianą oczami artystów różnych epok. Od wieków nawiązywali oni w swej twórczości do początków państwa polskiego. Prawdziwa eksplozja takich zainteresowań nastąpiła w 1. połowie XIX w. i trwa do dziś.

"Piastów malowane dzieje"

Wystawa przedstawia XIX-wieczne wyobrażenia malarzy o początkach państwa polskiego oraz dynastii piastowskiej. Zawiera ona oryginalne obrazy, na których można zobaczyć nie tylko wyobrażenia Mieszka I czy Bolesława Chrobrego, lecz także ważne wydarzenia, także te legendarne, kojarzone z tą epoką.

"Ceramika gnieźnieńska"

Wystawa prezentuje kilkaset romańskich płytek ceramicznych oraz późniejszy kafli piecowych (XV-XIX w.) z terenów Gniezna i okolic. Jest to fragment naszej bogatej i wyjątkowej kolekcji tego rodzaju zbiorów, należącej do jednej z największych w Europie.
Nie kitraj zabytków

Z naszych zbiorów

WSZYSTKIE
Interaktywne Muzeum Gniezna