Poznaj nas


Konferencja popularnonaukowa "Wielka Lechia - wielka ściema"

Zdjęcie ilustrujące artykuł: Konferencja popularnonaukowa "Wielka Lechia - wielka ściema"

Dania 9 i 10 lutego 2023 roku w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, odbyła się interdyscyplinarna konferencja popularnonaukowa „Wielka Lechia - wielka ściema”. To przedsięwzięcie będące merytorycznym uzupełnieniem wystawy czasowej pod tym samym tytułem. To ekspozycja szczególna – interwencyjna. Taka również była towarzysząca jej konferencja.

Konferencja podzielona została na cztery części. Po uroczystym otwarciu, rozpoczęliśmy referaty. Na ich wygłoszenie prelegenci mieli 15 minut. Staraliśmy się pilnować czasu, jednak uczestnicy mieli mnóstwo pytań i refleksji, więc było to niezwykle trudne. Nawet mimo oryginalnej tabliczki przypominającej o tym, że czas przechodzić do kolejnego tematu (zdjęcie poniżej).

Pierwsze wystąpienia przedstawiały to, czym w ogóle jest Wielka Lechia. Kolejne dotyczyły tematów związanych z nauką wobec wizji przeszłości. Tym zakończyliśmy dzień pierwszy. Następny rozpoczęliśmy od panelu trzeciego - studia przypadków. Na koniec zajęliśmy się edukacją i public history.

Wydarzenie było nagrywane. Na naszym Facebooku oraz kanale na YouTubie, opublikowane zostaną materiały wideo wygłaszanych referatów. Artykuły pokonferencyjne, po uzyskaniu pozytywnych recenzji, zostaną opublikowane w katalogu wystawy „Wielka Lechia. Wielka ściema”, będącym kolejnym tomem serii „Collectio Cathalogorum Gnesnensium” oraz w kolejnym tomie czasopisma „Wczesne Średniowiecze”.

Abstrakty referatów wygłaszanych podczas konferencji - TUTAJ
Poniżej, dla ciekawskich, dołączamy program konferencji. Dziękujemy za udział w wydarzeniu. Dla nas było to niezwykle pasjonujące i ważne spotkanie. Do następnego! Albo... następnej! Bo kolejna konferencja już w maju! Będziemy jeszcze informować - obserwujcie.


gniezno Wielka Lechia konferencja
Dane kontaktowe

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie

ul. Kostrzewskiego 1, 62-200 Gniezno
t: 61 426 46 41
e: sekretariat@muzeumgniezno.pl

NIP: 784-10-10-561, REGON: 639755382

PKOBP Oddział 1 w Gnieźnie
PL 16 1020 4115 0000 9402 0004 0816

Wycieczki, zajęcia muzealne, zwiedzanie indywidualne:
t: 61 426 46 41 w. 210
e: rezerwacje@muzeumgniezno.pl


ZAJRZYJ DO NAS

   

Godziny otwarcia

od poniedziałku do niedzieli
od 9.00 do 18.00
Instytucja Kultury Samorządu Województwa Wielkopolskiego
Piastoziemcy
Wczesneśredniowiecze