Nasza oferta


Wystawy mobilne

Wystawy mobilne
Fot. Marcelina Chrzanowska, MPPP

Nasze wystawy mobilne są zaprojektowane tak, aby w łatwy i przystępny sposób móc je eksponować w szkołach, instytucjach kultury, bibliotekach, klubach seniora oraz w każdym innym miejscu chcącym upowszechniać wiedzę o początkach państwa polskiego. Nasze wystawy mogą stać się ciekawym elementem Waszych programów, a ich narracja i forma audiowizualna spodoba się każdej publiczności.

Skąd nazwa „wystawy mobilne”? Stąd, że ich organizacja, aranżacja, transport i montaż jest bardzo prosty. To tekstylne ścianki, które po złożeniu, mieszczą się w samochodzie osobowym. Do wystaw dołączamy filmy, mobilny przewodnik, pakiety edukacyjne ze scenariuszami lekcji, czy interaktywne prezentacje.

UWAGA! Wystawy udostępniamy bezpłatnie. Jedyny koszt, który leży po stronie instytucji wypożyczającej to koszt transportu przy wypożyczeniu i zwrocie elementów wystawy.

Zainteresowani wypożyczeniem? Zapraszamy do kontaktu:
t: 61 42 646 41 w. 210
e: rezerwacje@muzeumgniezno.pl

Jak wyglądają wystawy? Fotorelację przedstawiamy na końcu wpisu.

Pełna oferta wystaw mobilnych:

  • Wielka Lechia - wielka ściema
    Wystawa opowiada o teorii pseudonaukowej i rzekomym imperium lechickim istniejącym wiele wieków przed Mieszkiem I. Celem ekspozycji jest obalenie mitu Wielkiej Lechii, a rozprawia się z nim poprzez analizę wybranych argumentów wielkolechickich i przekonanie, że aby uprawiać naukę, konieczny jest warsztat badawczy.

    Elementy wystawy: 3 składane prostopadłościany o wymiarach 0,8m x 0,8m x 1,8m transportowane w 2 torbach tekstylnych o długości 180 cm. Do wystawy dołączony jest Mobilny Przewodnik.

  • Piast surwiwal. Człowiek i las 1000 lat temu 
    Dziś las jest dla nas czymś innym, niż był dla naszych przodków 1000 lat temu. We wczesnym średniowieczu stanowił dominujący element krajobrazu, a jego wpływ można odnaleźć właściwie we wszystkich aspektach kultury tego czasu. Las był podstawową bazą produkcyjną ówczesnej gospodarki, ale nie tylko. Jego symbole można odnaleźć także w wierzeniach Słowian.

    Elementy wystawy: 4 tekstylne ścianki wystawiennicze z konstrukcją stelażową o wymiarach 3 m x 2m transportowane w 4 torbach tekstylnych mieszczących się w samochodzie osobowym. Do wystawy dołączony jest Mobilny Przewodnik.

  • Legenda o piastowskiej Matce Królów” 
    Ekspozycja opowiada o półlegendarnej Świętosławie/Sygrydzie-Storradzie, czyli jednej z najważniejszych kobiet przełomu I i II tysiąclecia. Jednak czy Świętosława naprawdę istniała czy może to tylko legenda, która powstała wokół historycznie potwierdzonej, ale nieznanej z imienia, córki Mieszka I i Dobrawy? Osoba Świętosławy jest na pewno idealnym tematem do ukazania tego, w jaki sposób wokół historycznych postaci rodziły się legendy, a których zawsze znajdziemy ziarnko prawdy.

    Elementy wystawy: 4 tekstylne ścianki wystawiennicze z konstrukcją stelażową o wymiarach 2m x 2m transportowane w 4 torbach tekstylnych mieszczących się w samochodzie osobowym. Do wystawy dołączamy 15-minutowy film o legendarnej Sygrydzie oraz Mobilny Przewodnik.

  • „Legenda o św. Wojciechu z drzwi gnieźnieńskich” 
    Wystawa w interesujący i nowoczesny sposób opowiada historię człowieka, który zmienił bieg historii początków naszej państwowości. Przybliża nie tylko dzieje tytułowego bohatera, ale wspomina także o czasach i ludziach, wśród których żył pierwszy patron Polski. Jej ważnym elementem jest animacja ukazująca żywot św. Wojciecha inspirowana opowieścią z Drzwi Gnieźnieńskich, jednego z najcenniejszych zabytków sztuki romańskiej tej części Europy.

    Elementy wystawy: 4 tekstylne ścianki wystawiennicze z konstrukcją stelażową o wymiarach 2m x 2m transportowane w 4 torbach tekstylnych mieszczących się w samochodzie osobowym. Do wystawy dołączamy 15-mintowy film przedstawiający najważniejsze wydarzenia z życia św. Wojciecha, pakiet edukacyjny oraz Mobilny Przewodnik.

    Scenariusze lekcji:
    Dr hab. prof. UAM Danuta Konieczka-Śliwińska, "Św. Wojciech - patron Polski" (szkoła podstawowa)
    Dr hab. prof. UAM Danuta Konieczka-Śliwińska, "Legenda o św. Wojciechu z drzwi gnieźnieńskich" (szkoła ponadpodstawowa)

    Materiały dydaktyczne:
    "Św. Wojciech - patron Polski" - prezentacja
    "Legenda o św. Wojciechu z drzwi gnieźnieńskich" - prezentacja

    Materiały dla nauczycieli:
    Dr hab. prof. UAM Danuta Konieczka-Śliwińska, "Uwagi metodyczne"
    Prof. dr hab. Jerzy Strzelczyk, "Wojciech - biskup praski, apostoł Prusów, patron Polski"
    Dr hab. prof. UAM Leszek Wetesko, "Drzwi gnieźnieńskie"



Fot. Marcelina Chrzanowska, MPPP
Fot. Marcelina Chrzanowska, MPPP
Fot. Wydział Filozoficzno-Historyczny Uniwersytetu Łódzkiego
Fot. Szkoła Podstawowa w Pobiedziskach
Fot. Biblioteka Publiczna Gminy Kiszkowo
Fot. Marcelina Chrzanowska, MPPP
Fot. Centrum Kultury i Historii
Fot. Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Chełmży
Fot. Centrum Kultury i Historii
Fot. Centrum Kultury i Historii
Fot. Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Chełmży
Fot. Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Chełmży

Dane kontaktowe

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie

ul. Kostrzewskiego 1, 62-200 Gniezno
t: 61 426 46 41
e: sekretariat@muzeumgniezno.pl

NIP: 784-10-10-561, REGON: 639755382

PKOBP Oddział 1 w Gnieźnie
PL 16 1020 4115 0000 9402 0004 0816

Wycieczki, zajęcia muzealne, zwiedzanie indywidualne:
t: 61 426 46 41 w. 210
e: rezerwacje@muzeumgniezno.pl


ZAJRZYJ DO NAS

   

Godziny otwarcia

od poniedziałku do niedzieli
od 9.00 do 18.00
Instytucja Kultury Samorządu Województwa Wielkopolskiego
Piastoziemcy
Wczesneśredniowiecze