Poznaj nas


Kim jesteśmy?

Kim jesteśmy?
 


Każde miejsce tworzą ludzie. Tak samo jest z naszym Muzeum. Tworzymy je my – Muzealnicy z Gniezna. Jesteśmy różni, różnie wyglądamy, różnie się ubieramy, ale łączy nas to, że lubimy nasze Muzeum. No i oczywiście lubimy wczesne średniowiecze (z wyjątkiem księgowości, administracji, obsługi technicznej i naszej ochrony, bo oni lubią księgowanie, administrowanie, obsługę techniczną i ochranianie)!

Najważniejsze już wiecie. A teraz trochę o naszym Muzeum.

Znajduje się ono w Gnieźnie – legendarnej, „pierwszej stolicy” Polski. Nic zatem dziwnego, że naszym głównym celem jest przybliżenie historii początków naszego państwa oraz wczesnego średniowiecza. Prócz tego, zajmujemy się również późniejszą historią Gniezna oraz Wielkopolski, miejsc gdzie powstawała Polska.

Jak w każdym szanującym się muzeum, także i u nas, najważniejsze miejsce zajmują wystawy. Mamy dla Was sześć wystaw stałych. Opowiadają one o najdawniejszej historii Polski oraz Gniezna. Prezentujemy na nich także naszą najcenniejszą kolekcję – płytek ceramicznych i kafli, jedną z największych tego typu w Europie. Oprócz tego, udostępniamy każdorazowo po dwie wystawy czasowe. Niektóre z nich mają wymiar międzynarodowy. Poświęcone są one wczesnemu średniowieczu albo temu, jak je postrzegano w kulturze w kolejnych wiekach. 

Nasza działalność to nie tylko wystawy. Zajmujemy się popularyzowaniem wiedzy o najdawniejszych dziejach Polski i historii Gniezna. A że lubimy pracować z ludźmi i uwielbiamy wczesne średniowiecze (no i historię naszego miasta), oddajemy się temu ze szczególną pasją. Robimy to nie tylko w naszym Muzeum, ale również na ulicach Gniezna, w innych miastach, a także w Internecie. Dla popularyzowania wiedzy o naszym mieście specjalnie stworzyliśmy Interaktywne Muzeum Gniezna – muzeum bez budynku, które tworzymy wspólnie z gnieźnianami.

Ale pamiętamy, że przede wszystkim jesteśmy muzealnikami! Dlatego też codziennie pracujemy nad tym, aby nasze kolekcje się powiększały, a zabytki nie ulegały upływowi czasu, byśmy o nich jak najwięcej mogli powiedzieć. Wszystko po to, byśmy dziedzictwo kulturowe naszych przodków mogli przekazać naszym następcom.

Z wielu powodów jesteśmy muzeum wyjątkowym. Przykładem tego jest choćby fakt, że jako praktycznie jedyne w Polsce, dzielimy budynek ze szkołą, a dokładniej z I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie. Często współpracujemy z naszymi sąsiadami przy różnych okazjach. Dzięki bliskiemu kontaktowi z młodzieżą, łatwiej nam dostrzegać ich potrzeby, zainteresowania oraz sposoby komunikowania się. Te doświadczenia wykorzystujemy w naszej codziennej pracy.

Wszystko, co robimy, robimy z myślą o tym, że nasze Muzeum jest dla ludzi, a nie odwrotnie. Zapraszamy Was zatem do odwiedzenia Muzeum oraz do współpracy z nami.