Czekamy na Twoje zakupy
Zapraszamy do sklepu

Claire Dux z Witkowa

Claire Dux z Witkowa

Drugie spotkanie z cyklu „Tożsamość Fyrtli” realizowane w ramach projektu Interaktywne Muzeum Gniezna dedykowane jest wybitnej divie operowej z Witkowa. Claire Dux śpiewała w największych salach operowych zarówno Europy jak i USA. Życie i niesamowite podboje artystyczne „dziewczyny z Witkowa” przybliży gnieźnieński regionalista, śpiewak operowy Dawid Jung.

Badania georadarowe na Wzgórzu Lecha
KOMUNIKATY

Badania georadarowe na Wzgórzu Lecha

Nasze Muzeum rozpoczęło zadanie pod nazwą „Opracowanie i publikacja badań wykopaliskowych w Gnieźnie, prowadzonych w latach 1948 -1953", które otrzymało dofinansowanie w ramach programu „Ochrona zabytków archeologicznych” Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Rezultatem tego projektu będzie publikacja książkowa, zawierająca interdyscyplinarne opracowanie wyników badań tzw. „milenijnych”, prowadzonych na terenie gnieźnieńskiego grodu w latach 1948-1953.
W ramach realizowanego projektu zaplanowano także badanie georadarem.

IMG i Tożsamość Fyrtli

IMG i Tożsamość Fyrtli

W ramach projektu Interaktywne Muzeum Gniezna zapraszamy na pierwsze spotkanie z cyklu „Tożsamość Fyrtli”. Dedykowane jest ono dwóm gnieźnianom, którzy po abdykacji cesarza Wilhelma 10 listopada 1918 roku przyozdobili czerwonymi flagami Rady Robotniczej gnieźnieński Ratuszu. Bolesław Kasprowicz gnieźnieński fabrykant i filantrop to człowiek, któremu miasto zawdzięcza wiele. Drugi bohater to Zygmunt Karpiński, który między innymi w czasach II wojny światowej z narażeniem życia ratował polski depozyt bankowy.

Piast Superstars
KOMUNIKATY

Piast Superstars

Projekt „Piast Superstars” zakłada stworzenie i publikację utworów audiowizualnych, z których każdy będzie osobną opowieścią o władcach z dynastii Piastów doby wczesnego średniowiecza. Nowatorskość przedsięwzięcia polega na wykorzystaniu formy muzyki rockowej oraz konwencji teledysku do przekazania treści historycznych.

Interaktywne Muzeum Gniezna. Targowisko

Interaktywne Muzeum Gniezna. Targowisko

Kolejny spacer przewodnicki w gwarze, realizowany w ramach projektu Interaktywne Muzeum Gniezna 2021 rozpocznie się 15 lipca o godz. 18.00. Tym razem nasze Muzeum wraz z pracującym w nim Muzealnym Detektywem zapraszają pod zegar przy ulicy Warszawskiej przy wejściu na Targowisko.

Polska-Norwegia, ok. 1000-1300. Q&A.

Polska-Norwegia, ok. 1000-1300. Q&A.

Już w najbliższą środę, 7 lipca zapraszamy na wydarzenie na naszym FB realizowane w formule pytanie-odpowiedź (QnA). Tym razem naszymi gośćmi będą dr hab. Grzegorz Pac z Uniwersytetu Warszawskiego i dr Wojtek Jezierski z Uniwersytetu w Oslo.

Historia znów trafiła na sklepowe witryny

Historia znów trafiła na sklepowe witryny

Wakacje to dobry czas na poznawanie ciekawych historii, na przykład o początkach Polski. Można to robić na wiele sposobów. My proponujemy wystawę na witrynach sklepowych w różnych lokalizacjach w centrum Gniezna. Tworzą ją rysunki Tomasza Pląskowskiego, które w dowcipny sposób ilustrują mniej znane wątki z historii wczesnego średniowiecza.

Nowatorski projekt badawczy

Nowatorski projekt badawczy

Nasze Muzeum jest partnerem nowatorskiego projektu badawczego zatytułowanego: „Zasoby symboliczne i struktury polityczne na peryferiach. Legitymizacja elit w Polsce i Norwegii, ok. 1000-1300”. Realizuje go polsko-norweski interdyscyplinarny zespół naukowy z Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu w Oslo. Czas trwania przedsięwzięcia to lata 2020-2023. Projekt finansowany jest z funduszy norweskich.

„100 metrów historii”. Ulica Farna.
IMG

„100 metrów historii”. Ulica Farna.

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, powraca do cieszących się wielkim zainteresowaniem, spacerów przewodnickich w gwarze „100 metrów historii”. Będzie to niepowtarzalna okazja na dotknięcie obyczajowości i tożsamości małego fragmentu Gniezna, nie tylko z przełomu XIX i XX wieku. W tej popularyzatorskiej formie – krótkiej wycieczki adresowanej nie tylko do mieszkańców Gniezna, nie zabraknie gwary i elementów humoru miejskiego, czy chwil grozy.

Gniezno. "Przystanek: Targowisko"

Gniezno. "Przystanek: Targowisko"

Od 15 maja na Targowisku przy ul. Warszawskiej w Gnieźnie "Przystanek: Targowisko": wystawa plenerowa o historii i współczesności tego miejsca, powstała w ramach "Interaktywnego Muzeum Gniezna 2021".

1 2 3 4 następna