Poznaj nas


Nowe przygody Borki i Sambora

Zdjęcie ilustrujące artykuł: Nowe przygody Borki i Sambora

Borka i Sambor to już doskonale znany tandem tytułowych bohaterów naszej serii historyczno-przygodowych komiksów. Do wcześniejszych, czterech tomów, osnutych wokół legend związanych z początkami państwa polskiego ("Postrzyżyny”, „Myszy”, „Smok” oraz „Mieszko”), właśnie dołączył piąty – "Wilki". Tym razem inspiracją stał się wiersz Przemka z Koła pt. „O chłopcach w wilki przemienionych”. Stylizowany na romantyczną balladę, opowiada on historię trzech braci zamienionych w wilki przez słowiańskie bóstwo. Będzie też o turnieju łuczniczym, bliskim spotkaniu z wiedźmą i przygodach na leśnej ścieżce. Więcej nie powiemy, trzeba przeczytać samemu!

Bohaterowie serii, Borka i Sambor, to bliźnięta, których przygody zostały osadzone w czasach wczesnego średniowiecza. Perypetie rodzeństwa są całkowicie wymyślone, ale wszystko co ich otacza jest zgodne z obecną wiedzą o życiu codziennym pierwszych Piastów. W ręce dzieci trafiło m.in. magiczne jajo, które od zawsze wiązało się u Słowian z tajemniczą mocą i dzięki niemu ich przygody są jeszcze bardziej ekscytujące.
Warto zaznaczyć, że Borka i Sambor towarzyszą zwiedzającym nasze Muzeum w ramach Rodzinnej Ścieżki Zwiedzania a także korzystającym ze ścieżkowych materiałów edukacyjnych.

Przygody Borki i Sambora to propozycja przede wszystkim dla młodych odkrywców historii, którzy już całkiem dobrze czytają. Naszą serię komiksów cenią też i starsi czytelnicy: nie tylko dla ciekawej rodzinnej lektury, ale także ze względu na świetny scenariusz Elżbiety Żukowskiej oraz kultową już kreskę rysownika Karola Kalinowskiego. 
No właśnie, w tym miejscu kilka zdań o naszych Autorach:

Elżbieta Żukowska autorka scenariusza komiksu, współpracuje z Czasem Fantastyki, gdzie ukazują się jej szkice o polskiej fantastyce i felietony filmowe. W pracy badawczej skłania się obecnie ku wątkom słowiańskim we współczesnej fantastyce, ale zaczynała od szerszego spektrum, czego dowodem książka o mitologiach Andrzeja Sapkowskiego. Inne scenariusze komiksów o tematyce historycznej jej autorstwa to m.in. "Kapitan Wrona” czy „Miasto z widokiem”.
Karol Kalinowski to autor rysunków do komiksu „Borka i Sambor”. Jego książki zdążyły już zdobyć uznanie wśród krytyków, a przede wszystkim odbiorców. Największy rozgłos przyniosły mu ostatnie wydawnictwa „Łauma” i „Kościsko”, których akcja osadzona jest między współczesnością a wątkami legendarnymi w pierwszym przypadku związanymi z legendą Jaćwingów, w drugim mitologią słowiańską.

Partnerem serii są Miasto Gniezno oraz Patrimonium Europae.
Za patronat medialny nad kolejnym tomem dziękujemy: TVP ABC, czasopismu Mówią Wieki i portalom Aleja Komiksu, Qlturka.pl, Szuflada.net oraz Czas Dzieci

Recenzja komiksu na portalu fantastycznym Paradoks

Wszystkie pięć tomów serii komiksowych przygód Borki i Sambora możecie znaleźć w naszym sklepie muzealnym, prowadzimy także sprzedaż wysyłkową, oraz w dobrych księgarniach. 




Rodzinna Ścieżka Zwiedzania Borka i Sambor komiks

Dane kontaktowe

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie

ul. Kostrzewskiego 1, 62-200 Gniezno
t: 61 426 46 41
e: sekretariat@muzeumgniezno.pl

NIP: 784-10-10-561, REGON: 639755382

PKOBP Oddział 1 w Gnieźnie
PL 16 1020 4115 0000 9402 0004 0816

Wycieczki, zajęcia muzealne, zwiedzanie indywidualne:
t: 61 426 46 41 w. 210
e: rezerwacje@muzeumgniezno.pl


ZAJRZYJ DO NAS

   

Godziny otwarcia

od poniedziałku do niedzieli
od 9.00 do 18.00
Instytucja Kultury Samorządu Województwa Wielkopolskiego
Piastoziemcy
Wczesneśredniowiecze