Witamy na stronie
Muzeum Początków Państwa Polskiego w GnieźnieMisją Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie jest przybliżanie współczesnym pokoleniom i zachowanie dla przyszłych świadectw dziedzictwa kultury oraz historii okresu początków Państwa Polskiego i późniejszych losów regionu będącego kolebką naszej państwowości.

To praca w kształtowaniu człowieka, który znając i szanując własną tożsamość, dysponując umiejętnością krytycznego myślenia, lepiej rozumie otaczający go świat i może świadomie uczestniczyć w kształtowaniu przyszłości.

Aktualności

Aktualności - Przedpremierowy pokaz filmu Zdzisława Cozaca w naszym Muzeum
Przedpremierowy pokaz filmu Zdzisława Cozaca w naszym Muzeum
Aktualności - Zapraszamy na konferencję popularnonaukową
Zapraszamy na konferencję popularnonaukową
Aktualności - Otwarcie wystawy plenerowej „Pierwsza stolica Hip-Hopu”
Otwarcie wystawy plenerowej „Pierwsza stolica Hip-Hopu”
Aktualności - Rodzinna niedziela w Muzeum - "Czy Słowianie nosili gacie?"
Rodzinna niedziela w Muzeum - "Czy Słowianie nosili gacie?"
Aktualności - Koncert "Pierwsza stolica Hip-Hopu"
Koncert "Pierwsza stolica Hip-Hopu"
Aktualności - Wrzesień? Zajęcia edukacyjne znowu rozchwytywane
Wrzesień? Zajęcia edukacyjne znowu rozchwytywane
Wczesne Średniowiecze
WYSTAWA CZASOWA

"Wielka Lechia - wielka ściema"

Wystawa opowiada o teorii spiskowej i pseudonaukowych dywagacjach dotyczących tego, co rzekomo działo się na ziemiach polskich na długo przed Mieszkiem I. Pokazuje, że mamy do czynienia ze współczesnym zjawiskiem kulturowym i społecznym, które jest efektem trwającego od lat 80. XX w. kryzysu edukacji historycznej, a także postępującego upadku autorytetów i zagubienia w zglobalizowanym świecie.

Wystawa czynna jest do 26 lutego 2023 r.
WYSTAWA CZASOWA

"PrzedPolska. Ziemie polskie w czasach plemiennych"

Wystawa przedstawia historię ziem polskich na długo przed chrztem Mieszka I i tworzeniem się państwa piastowskiego. To ponad 300 eksponatów z pięciu regionów reprezentatywnych dla późniejszych dzielnic: Wielkopolski, Małopolski, Śląska, Mazowsza i Pomorza.

Wystawa czynna jest do 2 października 2022 r.
WYSTAWA STAŁA

"Początki państwa polskiego"

Nasza główna wystawa poświęcona jest początkom państwowości polskiej. Pokazujemy na niej zabytki (także ich repliki) związane z tym tematem, pochodzące z całej Polski. Chronologiczne wystawa obejmuje okres od początków X w. (czyli jeszcze przed Mieszkiem I) do wieku XIII.
WYSTAWA STAŁA

"Motywy słowiańskie w sztuce"

Na tej wystawie pokazujemy słowiańską kulturę naszych przodków widzianą oczami artystów różnych epok. Od wieków nawiązywali oni w swej twórczości do początków państwa polskiego. Prawdziwa eksplozja takich zainteresowań nastąpiła w 1. połowie XIX w. i trwa do dziś.
Nie kitraj zabytków

Z naszych zbiorów

WSZYSTKIE
Interaktywne Muzeum Gniezna