Witamy na stronie
Muzeum Początków Państwa Polskiego w GnieźnieMisją Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie jest przybliżanie współczesnym pokoleniom i zachowanie dla przyszłych świadectw dziedzictwa kultury oraz historii okresu początków Państwa Polskiego i późniejszych losów regionu będącego kolebką naszej państwowości.

To praca w kształtowaniu człowieka, który znając i szanując własną tożsamość, dysponując umiejętnością krytycznego myślenia, lepiej rozumie otaczający go świat i może świadomie uczestniczyć w kształtowaniu przyszłości.

Aktualności

Aktualności - Wracamy z Rodzinną niedzielą w Muzeum!
Wracamy z Rodzinną niedzielą w Muzeum!
Aktualności - Spotkanie z Władysławem Nielipińskim o fotografii Janusza Chlasty
Spotkanie z Władysławem Nielipińskim o fotografii Janusza Chlasty
Aktualności - Marketing szuka człowieka!
Marketing szuka człowieka!
Aktualności - "Dzień w Muzeum" za nami
"Dzień w Muzeum" za nami
Aktualności - Wrzesień? Mobilne Muzeum nadal podróżowało!
Wrzesień? Mobilne Muzeum nadal podróżowało!
Aktualności - Przemysł i rzemiosło - najnowsza wystawa IMG
Przemysł i rzemiosło - najnowsza wystawa IMG
Wczesne Średniowiecze
WYSTAWA STAŁA

"Początki państwa polskiego"

Nasza główna wystawa poświęcona jest początkom państwowości polskiej. Pokazujemy na niej zabytki (także ich repliki) związane z tym tematem, pochodzące z całej Polski. Chronologiczne wystawa obejmuje okres od początków X w. (czyli jeszcze przed Mieszkiem I) do wieku XIII.
WYSTAWA STAŁA

"Motywy słowiańskie w sztuce"

Na tej wystawie pokazujemy słowiańską kulturę naszych przodków widzianą oczami artystów różnych epok. Od wieków nawiązywali oni w swej twórczości do początków państwa polskiego. Prawdziwa eksplozja takich zainteresowań nastąpiła w 1. połowie XIX w. i trwa do dziś.
WYSTAWA STAŁA

"Piastów malowane dzieje"

Wystawa przedstawia XIX-wieczne wyobrażenia malarzy o początkach państwa polskiego oraz dynastii piastowskiej. Zawiera ona oryginalne obrazy, na których można zobaczyć nie tylko wyobrażenia Mieszka I czy Bolesława Chrobrego, lecz także ważne wydarzenia, także te legendarne, kojarzone z tą epoką.
WYSTAWA STAŁA

"Ceramika gnieźnieńska"

Wystawa prezentuje kilkaset romańskich płytek ceramicznych oraz późniejszy kafli piecowych (XV-XIX w.) z terenów Gniezna i okolic. Jest to fragment naszej bogatej i wyjątkowej kolekcji tego rodzaju zbiorów, należącej do jednej z największych w Europie.
Nie kitraj zabytków

Z naszych zbiorów

WSZYSTKIE
Interaktywne Muzeum Gniezna