Piast Superstars

 Piast Superstars
fot. Waldek Stube
 


„Piast Superstars” to autorski projekt muzyczny naszego Muzeum: w jego ramach powstają piosenki i teledyski opowiadające o postaciach, datach i wydarzeniach epoki wczesnopiastowskiej, za którymi kryją się nietuzinkowe osobowości, pasje, ambicje i aspiracje. Zaznaczamy: nie jest to "śpiewana (czy rapowana) lekcja historii", a raczej pretekst do rozmowy o ludziach i decyzjach, które kształtowały piastowską Polskę. Do współpracy w tworzeniu i realizacji „Piast Superstars” zaprosiliśmy znanych wykonawców, a także profesjonalny zespół muzyków, kompozytorów i scenarzystów.     

Każdy z utworów „Piast Superstars” jest (i każdy kolejny będzie) opowieścią o władcy piastowskim doby wczesnego średniowiecza. „Pragniemy przedstawić naszych władców jako ludzi z krwi i kości, ludzi podejmujących trudne decyzje, które miały wpływ na nasze państwo. Nie chcemy rzucać datami i opisywać po zdaniu co i kiedy miało miejsce. Zależy nam by forma i przekaz były czytelne dla słuchaczy i budziły emocje” tak założenia "Piast Superstars" podsumowuje, autor słów i muzyki, Michał Pilas, edukator w naszym Muzeum. 

Od strony muzycznej „Piast Superstars” osadzony jest w szeroko rozumianej muzyce rockowej połączonej z elementami folku. Autorem muzyki jest Michał Pilas, za aranżację i kompozycję odpowiada Tomasz Citak. Wśród wykonawców są: Marek Piekarczyk (TSA), Darek Maleo Malejonek (Maleo Reggae Rockers) oraz Ewa Pitura (Percival). Wspiera ich zespół profesjonalnych instrumentalistów, aranżerów, scenarzystów i scenografów. 

Latem 2021 roku, z dofinansowaniem Fundacji PZU i Samorządu Województwa Wielkopolskiego, podjęto realizację pierwszych dwóch utworów: o Mieszku I i Bolesławie III Krzywoustym. Teledyski do piosenek realizowane były w lipcu na kołobrzeskiej plaży i gnieźnieńskich plenerach i sceneriach, a w sierpniu premierowo są publikowane w muzealnych mediach społecznościowych: 

Serdecznie dziękujemy wokalistom, muzykom i aranżerom "Piast Superstars": 
Marek Piekarczyk, Ewa Pitura, Darek Malejonek (wokal)
Filip Drozdowski (gitara), Adam Sławiński (gitara basowa), Kajetan Pilarski (perkusja), Krzysztof Kuśmierek (saksofon), Patryk Rynkiewicz (trąbka), Adam Kurek (puzon).
Bartosz Napieralski (San Antonio Records) i Tomasz Citak – nagranie, miks i mastering

Realizacja teledysków "Piast Superstars" została dofinansowana ze środków Fundacji PZU oraz Samorządu Województwa Wielkopolskiego.
Patronat medialny nad Projektem objęła TVP Historia

fot.D.Stube/Fotostube
fot.D.Stube/Fotostube
fot.D.Stube/Fotostube