Nasza oferta


"Piastów malowane dzieje"

Zdjęcie ilustrujące artykuł: "Piastów malowane dzieje"
 


"Piastów malowane dzieje" to wystawa, na której prezentujemy obrazy XIX-wiecznych malarzy. Ukazują one postacie i wydarzenia z dziejów dynastii piastowskiej od jej legendarnych początków, aż do ostatniego przedstawiciela na tronie polskim.

Na wystawie prezentujemy ponad dwadzieścia obrazów. Całość otwiera płótno pędzla Witolda Pruszkowskiego pt. „Piast”, a zamyka portret „Kazimierza Wielkiego” namalowany przez Leopolda Loefflera. Żaden z nich nie jest odzwierciedleniem naszego stanu wiedzy o rzeczywistości czasów piastowskich. Na wielu obrazach widzimy wręcz postacie rodem z XVII-wiecznej Polski. Wynika to tego jak postrzegano w XIX w. przeszłość. Wystawa jest więc nie tylko lekcją historii o wydarzeniach (także legendarnych) z początków naszej państwowości, ale również ukazuje sposób ich postrzegania w kulturze okresu zaborów.

Wystawa zrealizowana dzięki dofinansowaniu ze środków Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014+ w ramach projektu "Ochrona Dziedzictwa Kulturalnego w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie - etap II".

Kurator:
Dariusz Stryniak

Obrazy ze zbiorów:
Muzeum Narodowego w Warszawie
Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie


wystawa stała


MIEJSCE:
Muzeum Początków Państwa Polskiego
TYP WYSTAWY:
WYSTAWA STAŁA
WSTĘP:
REZERWACJA:
61 426 46 41 w. 210
rezerwacje@muzeumgniezno.pl
"Piastów malowane dzieje". Fot. D. Pietraszewski (MPPP)
"Piastów malowane dzieje". Fot. D. Pietraszewski (MPPP)
"Piastów malowane dzieje". Fot. D. Pietraszewski (MPPP)