Nasza oferta


"Początki państwa polskiego"

Zdjęcie ilustrujące artykuł: "Początki państwa polskiego"
 


Wystawa "Początki państwa polskiego" to nasza główny wystawa. Przybliża ona pierwsze wieki naszej państwowości, okres panowania pierwszych władców z dynastii piastowskiej. Zobaczycie nie tylko jak kształtowała się Polska, ale także jak żyli w niej nasi przodkowie. 

Na wystawie, prezentujemy ponad 500 eksponatów z całej Polski. Zobaczyć można między innymi rekonstrukcję drewnianego wału grodu w Gnieźnie z lat 40. X w., zabytki archeologiczne dotyczące wierzeń i życia codziennego w czasach pierwszych Piastów, księgi, dokumenty, pieczęcie i bulle, elementy wyposażenia średniowiecznych wojów, insygnia władzy biskupiej, detale architektoniczne oraz drobne przedmioty codziennego użytku. Uzupełnieniem wystawy jest przedstawiona na osi czasu genealogia dynastii Piastów i znaczących faktów z historii okresu ich panowania.

Wystawa zrealizowana dzięki dofinansowaniu ze środków Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2007+ w ramach projektu "Ochrona Dziedzictwa Kulturalnego w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie - etap I". Jest to czwarta odsłona naszej wystawy głównej, poświęconej tematyce początków państwowości polskiej.

Kuratorzy:
Gerard Radecki
dr Tomasz Janiak (MPPP)
Dariusz Stryniak (MPPP)

Współpraca:
Łukasz Kaczmarek (MPPP),
Jakub Magrian (MPPP)

Projekt aranżacji:
Raman Tratsiuk (Studio Flow)


wystawa stała


MIEJSCE:
Muzeum Początków Państwa Polskiego
TYP WYSTAWY:
WYSTAWA STAŁA
WSTĘP:
REZERWACJA:
61 426 46 41 w. 210
rezerwacje@muzeumgniezno.pl