Nasza oferta


"Ceramika gnieźnieńska"

Zdjęcie ilustrujące artykuł: "Ceramika gnieźnieńska"
 


Na wystawie prezentujemy kilkaset zabytków pochodzących z naszych dwóch kolekcji: ceramicznych płytek romańskich oraz gotyckich, renesansowych i XIX-wiecznych kafli piecowych. To co pokazujemy na ekspozycji, to tylko część naszych zbiorów tego typu - kolekcji należących do jednej z największych tego typu w Europie.

Płytki romańskie pochodzą z badań archeologicznych prowadzonych przez nas na terenie Góry Lecha, w pobliżu gnieźnieńskiej katedry. Natrafiono tam na pozostałości warsztatu ceramicznego z końca XII w., który wzniesiony został w czasie budowy zamku piastowskiego. Sama pracownia spłonęła w niewyjaśnionych okolicznościach. Na części płytek widoczne są różne wizerunki, np.: orła i gryfa.

Druga kolekcja - kafli piecowych, również pochodzi z badań archeologicznych z Gniezna oraz Jankowa Dolnego. Wszystkie one są bogato zdobione. Przyglądając się wizerunkom na ich powierzchniach, zobaczyć można, jak wyglądał świat ludzi, którzy je tworzyli. Niektóre ukazują życie codzienne, np. tańczących weselników, inne z kolei – świat wyobrażeń, jak choćby kafel z syreną z dwoma ogonami. Na kaflach widoczne są postacie świętych, sceny biblijne lub rodem z mitów greckich. Dostrzec można też herby rycerskie, ale również i rzecz tak niespodziewaną, jak planszę do popularnej niegdyś gry „młynek”. 

Wystawa zrealizowana dzięki dofinansowaniu ze środków Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014+ w ramach projektu "Ochrona Dziedzictwa Kulturalnego w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie - etap II".

Kurator:
Tomasz Sawicki (MPPP)

Współpraca:
Łucja Drzewiecka-Ranoszek (MPPP)
dr Tomasz Janiak (MPPP)

Aranżacja:
Twórcza 10

Realizacja aranżacji:
GanoLight and Machine Sp. z o.o.

Repliki pieców:
Alina Sawicka

Zabytki ze zbiorów:
Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.


wystawa stała


TYP WYSTAWY:
WYSTAWA STAŁA
WSTĘP:
REZERWACJA:
61 426 46 41 w. 210
rezerwacje@muzeumgniezno.pl"Ceramika Gnieźnieńska". Fot. W. Stube
"Ceramika Gnieźnieńska". Fot. W. Stube
"Ceramika Gnieźnieńska". Fot. W. Stube