Poznaj nas


"Sztukosłowiańskość" - nowa wystawa czasowa

Zdjęcie ilustrujące artykuł: "Sztukosłowiańskość" - nowa wystawa czasowa
 


Wystawa „Sztukosłowiańskość. Słowiańszczyzna w polskim malarstwie, rysunku i grafice od XIX wieku” to ponad 200 obrazów, grafik i rysunków przeszło 80 twórców, udostępnionych z 20 muzeów  i kolekcji prywatnych. To niezwykła galeria, pełna interpretacji i kontekstów słowiańskości w sztuce takich twórców jak m.in. Wojciech Gerson, Włodzimierz Tetmajer czy Zofia Stryjeńska, a także Stanisław Jakubowski, Franciszek Walczowski, Michał Bylina, Hanna Dola i Natalia Rex. Wiele z prezentowanych prac można potraktować jako ilustracje do dziejów, legend czy obyczajów ludowych, ale także jako aluzje do ówczesnej, aktualnej rzeczywistości. 
Wystawa czynna będzie do października br.
Patronat medialny nad wystawą objęli TVP Kultura, TVP 3 Poznań, Radio Poznań, Radio PLUS Gniezno oraz portale Kultura u podstaw, NiezlaSztuka.net, Slowianskosci.pl .

Przypominamy także o drugiej z naszych wystaw czasowych: "Archeologia wysp. Wyspy na peryferiach monarchii wczesnopiastowskiej", na której prezentowane jest blisko 400 zabytków m.in. pozostałości potężnych drewnianych konstrukcji mostów, pomostów czy platform budowanych wokół wysp czy różnorodne przedmioty codziennego użytku (broń, ozdoby, narzędzia i ceramika).
Wystawa otwarta jesienią ubiegłego roku czynna będzie jeszcze do lipca br. 

Od maja do września zapraszamy do Muzeum od wtorku do niedzieli w godzinach od 9.00 do 18.00.