Witamy na stronie
Muzeum Początków Państwa Polskiego w GnieźnieMisją Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie jest przybliżanie współczesnym pokoleniom i zachowanie dla przyszłych świadectw dziedzictwa kultury oraz historii okresu początków Państwa Polskiego i późniejszych losów regionu będącego kolebką naszej państwowości.

To praca w kształtowaniu człowieka, który znając i szanując własną tożsamość, dysponując umiejętnością krytycznego myślenia, lepiej rozumie otaczający go świat i może świadomie uczestniczyć w kształtowaniu przyszłości.

Aktualności

Aktualności - Kolejny przystanek... Miłakowo!
Kolejny przystanek... Miłakowo!
Aktualności - Spotkanie autorskie z Ryszardem Ćwirlejem
Spotkanie autorskie z Ryszardem Ćwirlejem
Aktualności - Hokej na trawie? Wystawa IMG stanęła na gnieźnieńskim Rynku
Hokej na trawie? Wystawa IMG stanęła na gnieźnieńskim Rynku
Aktualności - Mobilne Muzeum pojechało do Lądka
Mobilne Muzeum pojechało do Lądka
Aktualności - Kolejna "Izabella" w naszej kolekcji
Kolejna "Izabella" w naszej kolekcji
Aktualności - Spotkanie IMG w plenerze? Tego jeszcze nie grali
Spotkanie IMG w plenerze? Tego jeszcze nie grali
Wczesne Średniowiecze
WYSTAWA CZASOWA

"Wielolecie Muzeum"

W 2023 r. Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie obchodzi „wielolecie”, czyli wiele jubileuszy w jednym. W związku z wszystkimi rocznicami, powstała specjalna wystawa czasowa pokazującą historię naszego Muzeum oraz gnieźnieńskiego muzealnictwa w ogóle.

Wystawa otwarta jest do 31 grudnia 2023 r.
WYSTAWA CZASOWA

"Piast surwiwal. Człowiek i las 1000 lat temu"

To opowieść o słowiańskiej puszczy oparta na fragmentach ze źródeł pisanych, obiektach archeologicznych i najnowszej wiedzy przyrodniczej. Otwiera ją oś czasu prezentująca lasy na naszych terenach od czasów prehistorycznych. Przestrzeń podzielono na trzy części: Dzika puszcza, Leśny prześwit i Gród – fabryka drewna.

Wystawa otwarta jest do 18 czerwca 2023 r.
WYSTAWA STAŁA

"Początki państwa polskiego"

Nasza główna wystawa poświęcona jest początkom państwowości polskiej. Pokazujemy na niej zabytki (także ich repliki) związane z tym tematem, pochodzące z całej Polski. Chronologiczne wystawa obejmuje okres od początków X w. (czyli jeszcze przed Mieszkiem I) do wieku XIII.
WYSTAWA STAŁA

"Motywy słowiańskie w sztuce"

Na tej wystawie pokazujemy słowiańską kulturę naszych przodków widzianą oczami artystów różnych epok. Od wieków nawiązywali oni w swej twórczości do początków państwa polskiego. Prawdziwa eksplozja takich zainteresowań nastąpiła w 1. połowie XIX w. i trwa do dziś.
Nie kitraj zabytków

Z naszych zbiorów

WSZYSTKIE
Interaktywne Muzeum Gniezna